Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kučera: Ceny elektřiny pro domácnosti budou kopírovat cenový vývoj energetické burzy

Kučera: Ceny elektřiny pro domácnosti budou kopírovat cenový vývoj energetické burzy

08.08.2007 17:07

Ceny elektřiny pro domácnosti budou s jistým zpožděním kopírovat cenový vývoj burzy, řekl dnes generální sekretář Energetické burzy Praha David Kučera v online rozhovoru pro server Patria.cz. „Obchodování na Energetické burze Praha samozřejmě v konečném důsledku ovlivní i ceny elektřiny pro domácnosti. Avšak neplatí zde těsná korelace, tj. že jakýkoliv cenový pohyb na burze se okamžitě promítne do cen pro konečné spotřebitele. Očekával bych, že ceny pro domácnosti budou s určitým zpožděním kopírovat cenový vývoj burzy,“ řekl Kučera.

Šéf energetické burzy dále uvedl, že je přesvědčen, že kdyby nebylo spuštěno obchodování na PXE v kontinuálním režimu a ČEZ (1 115 CZK, 2,95%) by prodával elektřinu formou aukcí jako v minulosti, byly by ceny elektřiny podstatně vyšší, než ty, které jsme zaznamenali v minulých dnech.

Energetická burza má podle Kučery význam i pro drobného investora, neboť poskytuje informace o cenách elektřiny, díky kterým lze lépe predikovat výnosy energetických firem včetně společnosti ČEZ. „Investoři si na základě těchto informací mohou utvořit kvalifikovanější názor na hodnotu společností, do kterých zvažují investovat, “ uvedl.

V budoucnu prý podle něj budou drobní investoři také moci nakupovat futures na elektřinu prostřednictvím některých bankovních subjektů a tím buď spekulovat na cenový vývoj elektrické energie či zajišťovat své investice do akcií energetických firem.“

Sám Kučera prý do energetických firem neinvestuje. „Chápal bych to jako neetické z pozice mé funkce,“ říká.

Kučera dále také uvedl, že je zatím s obchodováním na pražské energetické burze spokojen. „V posledních deseti dnech se zobchodovalo zhruba 10% české spotřeby na příští dva roky a to podle mého názoru není špatný výsledek vzhledem k tomu, že burza funguje teprve od 17. července. Nicméně, předpokládáme, že obchodní aktivita bude nadále růst.“

Celý online rozhovor si můžete přečíst ZDE.


Váš názor
  • zajistit určitou cenu nebo ještě lepší v případě poklesu
    08.08.2007 21:07

    než je na burze?
    je možné si pomocí futures
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb