Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB podpořila peněžní trh mimořádnou injekcí 7,7 miliardy eur

ECB podpořila peněžní trh mimořádnou injekcí 7,7 miliardy eur

14.08.2007 12:49
Autor: ČTK

Frankfurt 14. srpna (ČTK) - Evropská centrální banka dnes poskytla finančnímu systému v eurozóně dalších 7,7 miliardy eur (asi 216 miliard Kč), aby pomohla zmírnit obavy z případné úvěrové krize. Banka takto intervenovala už počtvrté za sebou, tvrdí však, že situace na finančních trzích se vrací k normálu.

Krok ECB nicméně naznačuje, že poptávka po penězích je mezi komerčními bankami stále obrovská. ECB obdržela v rámci jednodenního tendru 41 nabídek na celkovou sumu 45,96 miliardy eur a pokud se vezmou v úvahu i předchozí tři dny, tak banka už poskytla hotovost v objemu asi 211 miliard eur.

V konečném důsledku ale ECB téměř 40 miliard eur z trhu odčerpá, protože dnes jsou splatné půjčky, které ECB poskytla komerčním bankám v minulých dnech. Těmito rychlými tendry ECB zklidňuje situaci na trhu po silném poklesu cen akcií v důsledku vývoje na hypotečním trhu v USA.

Nejvíce peněz banka dodala hned z kraje. Ve čtvrtek, kdy začala peněžní trh podporovat intervencí, do finančního systému napumpovala 95 miliard eur. V pátek dodala 61 miliard a v pondělí 47 miliard eur. Dnešní částka je tedy o řád nižší než byla z kraje.

ECB kromě toho uvedla, že v rámci pravidelných repo operací uvolnila asi 310 miliard eur na týdenní periodu.
"ECB sděluje, že podmínky na peněžním trhu jsou nyní blízko normálu. Touto jemnou operací nicméně ECB ještě dává možnost pokrýt zbývající požadavky na likviditu, než budou splatné repo operace na tento týden," píše se ve sdělení centrální banky. Týdenní repo operace jsou splatné ve středu.

Akciové trhy v pondělí výrazně oživily, částečně díky postoji ECB, která svými kroky naznačila, že na finančních trzích nedopustí žádný chaos. Na konci minulého týdne stejným způsobem intervenovaly také centrální banky několika dalších zemí. Dnes většina akciových indexů klesá, což je ale po vysokém pondělním růstu normální reakce.


Váš názor
 • Proč právě Evropa ?
  14.08.2007 13:46

  Proč právě Evropa vlévá největší balík peněz na uklidněnou? Že by bylo pravdou to co se dalo vyčíst mezi řádky? Že největšími nákupčími .. vice na situace.blogspot.com/2007/08/goldman-sachs-hedge-fund-v-potch.html
  Prudus
  • Re: Proč právě Evropa ?
   14.08.2007 15:51

   Opravdu..., opět uměle vytvořený chaos, nechápu jak až 10 největší banka, která poskytuje v USA hypoteční úvěry může ovlivnich daleko větší a mohutnější a silný burzovní trh v Evropě i zámoří??, situace , která v USA nastala si mohla banka samavyřešit prostřednictvím centrální banky USA aniž by kdokoli věděl, že se něco stalo, pokud nějaká zahraniční banka invetsovala do akcií zkrachovalé banky je to jen její chyba, že svoje finance nedokázala observovat , kontrolvat a v čas zasáhnout jak se s nimi nakládá tj. ztrátu neměla přenést na své klienty a klienty ostatních bank nebo komisionářů!!!!!!!!!!!
  • Výroba inflace
   14.08.2007 15:08

   Snadno a rychle... Zeptejte se u nejbližší centrální banky !!!!!!!!!!!!!!!!!!
   QEntity
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data