Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtení na víkend: Přehřátý fotbal?

Čtení na víkend: Přehřátý fotbal?

17.8.2007 18:00

Nejlepší fotbalovou ligou světa je v současnosti bezesporu anglická Premier League. V semifinále loňské Ligy mistrů měla 3 zástupce ze 4. Teče do ní velké množství peněz, má obrovské mediální pokrytí (některé kluby mají své vlastní televize, za jejíž sledovanost by se nemusely stydět ani některé celoplošné české kanály) a vůbec svým vlivem přesahuje sportovní pole a stává se tak celospolečenským fenoménem.

V poslední době ale peníze, které se v lize točí, přesahují rozumné meze. Na to poukazuje např. poradenská společnost The Football Industry Group, která říká, že se objevují jasné signály přehřátí "anglické fotbalové ekonomiky". Fakt, že více než 60% klubů v Premier League zvyšuje svoji úvěrovou angažovanost u bank, by měl varovat. Do ligy sice teče stále více peněz (zejména z TV kontraktů), ale ty jsou z velké většiny vynakládány na nákup a platy hráčů.

Všechny kluby mají velká očekávání, ale naplněna budou pouze u těch úspěšných. Ty, které nebudou vyhrávat, budou čelit problémům. A tak někdo může velmi brzy zopakovat "kausu Leeeds", kdy ještě v minulém desetiletí úspěšný klub byl po finančním krachu odsouzen k potácení se v nižších divizích. Chování klubů je do značné míry zkaženo přístupem Romana Abramoviče z londýnské Chelsea, jehož kasa se jeví jako bezedná. Pokud mu chtějí některé kluby konkurovat, tak musí jít do rizika dalších úvěrů, což do značné míry ohrožuje jejich budoucnost.

Investice do anglických fotbalových klubů může být tedy riskatnější, než se na první pohled zdá ... 

S využitím studie The Football Industry Group


Váš názor
 • Fotbal?
  17.8.2007 21:27

  do něj můžete lít miliardy a nejde to poznat.
  The Best Of 1980-1990
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data