Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet v srpnu: Největší schodek za poslední tři roky

Běžný účet v srpnu: Největší schodek za poslední tři roky

15.10.2007 10:24
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Běžný účet skončil v srpnu v deficitu 32,7 miliardy korun po 8,8 miliardy v červenci. To je výrazně horší výsledek, než se čekalo. Takové měsíční číslo jsme neviděli poslední tři roky. Bilance zahraničního obchodu a bilance služeb za srpen dosáhly mírného přebytku, v běžném účtu ale hrála dominantní roli bilance výnosů, která se propadla hlouběji do záporu.

Deficit bilance výnosů dosáhl přes 37 miliard a je od roku 2003 (od kdy se publikují měsíční data) vůbec nejvyšší. Reinvestované zisky a výplaty dividend do zahraničí dosáhly v červenci nízkých hodnot, v srpnu však tento výkyv kompenzují. Repatriovaný zisk vyskočil na 21,4 miliardy (po 3,5 mld. v červenci). Možné je odložení převodů vzhledem ke změně trendu kurzu koruny. Právě v červenci padla očekávání, že koruna tento rok zůstane slabá. V úhrnu za poslední dva měsíce ale repatriované zisky ani bilance výnosů neznamenají výrazný odklon od předchozích výsledků.

Obchodní bilance, tentokrát skončila jen v 2miliardovém přebytku, tedy podobně jako v červenci. Podobný výsledek naznačila už data publikovaná ČSÚ. Ke zhoršení došlo u bilance služeb, která po více než pětimiliardovém červencovém přebytku vykázala přebytek zhruba poloviční.

Finanční účet za srpen skončil v plusu o 47 miliard korun. Přímé zahraniční investice dosáhly 11,2 miliardy, za čímž stojí hlavně reinvestovaný zisk. Odliv portfoliových investic se opět zvýšil a dosáhl 20 miliard. Tři čtvrtiny z toho tvoří obchody s akciemi, zbytek dluhopisy. Zvýšený odliv prostředků (hlavně z akciového trhu) lze připsat turbulencím na světových finančních trzích. Další měsíce by měly ukázat lepší výsledky. Proto tlak na korunu z odlivu portfoliových investic nemusí být velký.

Za celý rok odhadujeme deficit běžného účtu na 3,2 procenta HDP.Váš názor
  • a přesto koruna
    15.10.2007 10:58

    posiluje?
    mizerný deficit
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data