Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma: Česko si může dovolit zůstat mimo eurozónu

Tůma: Česko si může dovolit zůstat mimo eurozónu

19.11.2007 10:24
Autor: 

Česká republika si může dovolit ponechat národní měnu i když všichni její sousedi přejdou na euro. Podle agentury Bloomberg to včera uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma v r rozhovoru v Kapském městě.

„Česká ekonomika v několika posledních letech roste tempem 5-6 %, to není neúspěch,“ řekl Tůma. „Proto si dovedu představit, že si můžeme dovolit zůstat mimo eurozónu. Nemyslím si, že jsme v roce 1990 očekávali, že budou Češi tolik důvěřovat koruně.“

Podle Tůmy je potřeba nejen prosadit důležité reformy, ale také mít dostatečný manévrovací prostor pro ekonomické šoky. Nechtěl bych vstoupit do ERM, do systému, který se mi nelíbí, a pak nesplnit jedno z kritérií a zůstat chycen v podmínkách mechanismu, uvedl dále Tůma.

Nakonec se však podle Tůmy Česko členem eurozóny stane. „Nikdo neříká, že to budeme odsouvat do nekonečna,“ řekl. „Je to dilema: čím úspěšnější země je, tím méně důležité je euro. Jsme k přijetí eura zavázáni, protože je to součást smlouvy a my jsme hlasovali pro EU, včetně eura. Je to jen otázka načasování,“ řekl guvernér, ale odmítl uvést datum, do kterého by Česko mohlo euro přijmout. Zdůraznil přitom, že půjde o „politické“ rozhodnutí.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  19.11.2007 11:45

  tumo, prober se ...
  ja
  • proc?
   19.11.2007 11:47

   s tumou souhlasim
   jerome
   • Re: proc?
    19.11.2007 12:46

    rozhodnutí.
    až na to politické
    • prijeti eura
     19.11.2007 12:51

     je politickym rozhodnutim! rozhodnou o nem politici ( ve smysl nacasovani referenda) s prihlednutim ke komentarum cnb..teoreticky jiste muzeme byt mimo emu a hospodarstvi na to muze byt jak hur tak lip..
     alain delon
     • Re: prijeti eura
      20.11.2007 7:00

      Proč by ČNB mělo chtít Euro?
      polemik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data