Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roman: Cena akcií ČEZ stoupla kvůli ceně elektřiny, ne díky zpětnému odkupu

Roman: Cena akcií ČEZ stoupla kvůli ceně elektřiny, ne díky zpětnému odkupu

19.11.2007 14:18

Zvýšení ceny elektřiny v příštím roce, které ČEZ již dříve avizoval na 14,4 %, se v plné míře neprojeví v růstu zisku energetické společnosti, uvedl v rozhovoru pro deník E15 generální ředitel ČEZ Martin Roman. „Z logiky věci zisk nestoupne o plné zvýšení ceny elektřiny, neboť s našimi dodavateli uhlí máme dohodu, že cena uhlí koresponduje s růstem ceny elektřiny. To znamená, že nám vzrostou náklady. Zvyšuje se i inflace, Určitě se to tedy nepromítne do zisku celé, ale zásadní nárůst tam bude,“ řekl Roman s tím, že nárůst bude v řádu jednotek miliard korun.

Další vývoj cen elektřiny nechtěl odhadnout „Řekněte mi, jaká bude cena ropy, emisních povolenek, a já vám to řeknu přesně,“ uvedl Roman. Ropa podle něj v následujících letech zůstane v koridoru 70-100 dolarů, ale po určitou dobu se bude pohybovat i „nad stovkou“.

Na dotaz, zda ČEZ bude dokupovat zbylá 3 % akcií v rámci schváleného programu výkupu vlastních akcií Roman odpověděl vyhýbavě. „Brokeři, kteří pro nás pracují, se rozhodují podle situace na trhu. Při nějaké ceně se to vyplatí, při jiné se to vyplatí méně. Když jsme zahajovali výkup, stála elektřina v Německu 50 eur. Cena za kterou se vyplatila akcie kupovat, byla tedy jiná než nyní, když elektřina stojí o deset eur víc,“ řekl Roman.

Roman také uvedl, že nesouhlasí se spekulacemi, že poté co ČEZ přestane vykupovat své akcie, jejich cena klesne. „To si nemyslím,“ řekl. „Čtyři pětiny investorů, kteří si akcie ČEZ kupují s námi, by neudělali příliš chytrý tah. Navíc cílové ceny na naše akcie se pohybují okolo 1400 korun. Náš odkup na to má určitě nějaký vliv, ale základ je, že elektřina v Evropě stojí 60 eur. Proto cena akcií stoupla.“

Zda ČEZ bude s odkupem vlastních akcií pokračovat i v příštím roce, záleží podle Romana na více faktorů. „Především na tom, jak se nám bude dařit v akvizicích. Nyní máme ve výhledu několik velkých akvizic. Pokud se podaří, nemáme prostor odkup zopakovat. Když všechny padnou, tak naopak přijdeme za akcionáři s tím, že bychom si výkup rádi zopakovali.“ Netroufl si však odhadnout, zda se tím bude ČEZ zabývat již na jarní valné hromadě: „Nevím, zda do té doby budeme vědět, jak to s našimi akvizicemi dopadlo. Nejednáme se soukromými subjekty, ale se státy. A většina privatizací ve státním sektoru většinou trvá déle, než se plánuje.“

O osudu již nakoupených akcií se rozhodne do květnové valné hromady. Nejpravděpodobnější variantou je přitom podle Romana jejich zrušení.

(Zdroj: E15)


Váš názor
 • to woodoo
  19.11.2007 15:58

  Pokud si chceš nabít tlamičku, tak naskoč. Tím svým prohlášením Romanovec ukazuje, že buď blufuje, nebo je úplně hloupý. Myslím, že obé je pravda.Harwey.
  Harwey
 • Burzovni expert Roman
  19.11.2007 15:03

  Takze podle Romana odkupy nemely co delat s cenou akcie. To je k smichu. Odkupy byly havnim duvodem narustu ceny, zvyseujici se ceny energii az druhotnym duvodem. Prinejmensim pusobily jako pojistka pro investory. Ta ted ale brzy prestane existovat, tak potom se uvidi. Ropa muze taky klidne odklusat nekam k 75 dolarum, a pak budeme mit CEZ za 1200.
  akcionar
 • Zase kecy!!
  19.11.2007 14:58

  Tak to by mě zajímalo,proč Patria psala ve svých komenzářích o vývoji na burze vždy slogan-čez posiluje o x% díky programu zpětného odkupu.Tak jak to je?
  řezník
 • To je dobrá zpráva, asi je potřeba zase do ČEZu naskočit.
  19.11.2007 14:23

  prodal jsem za 1410/ks
  woodoo
  • Re: To je dobrá zpráva, asi je potřeba zase do ČEZu naskočit.
   20.11.2007 8:07

   nebo je to právě naopak, Roman nám tím chce dát pocit, že akcie porostou, abychom nakupovali, když on teď prodává.
   majklos
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data