Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Mostecké doly se rozdělí na tři části

ČTK: Mostecké doly se rozdělí na tři části

14.02.2008 8:13
Autor: ČTK

Praha 14. února (ČTK) - Hnědouhelná těžební firma Mostecká uhelná (MUS), kterou chtěl před koncem roku koupit za téměř 30 miliard korun ČEZ, by se v nejbližší době měla rozdělit na tři části. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes s odvoláním na zdroje blízké firmě. S platností od 1. února z jejích orgánů odešli dva z nejvýznamnějších vlastníků firmy, Luboš Měkota, který byl doposud předsedou představenstva i generálním ředitelem dolů, a Antonín Koláček, který byl šéfem dozorčí rady.
 
Podle spolumajitele Mostecké Petra Pudila jde o změny připravované delší dobu. Neměli by se ale změnit vlastníci firmy. Majoritu nyní ovládá Czech Coal N.V.(Měkota, Koláček, Pudil a Vasil Bobela), zbylých 49 procent patří jednomu z nejbohatších Čechů, finančníku Pavlu Tykačovi.

Zajímavé je podle deníku i dělení firmy. Do samostatné společnosti se vyčlení 'zlatý poklad' těžařů - důl Vršany se zásobou uhlí až do roku 2060 včetně projektu nové obří elektrárny. Ve druhé firmě bude Důl ČSA a třetí zůstane Mostecká uhelná, v níž budou společné služby a zbytek majetku.

ČEZ měl zájem právě o důl Vršany s projektem elektrárny. Jednání mezi akcionáři Mostecké uhelné a ČEZ skončilo před Vánoci především kvůli Pavlu Tykačovi, který neměl zájem svůj podíl prodat. Všem akcionářům se zdála nízká i nabízená cena 28 miliard za celou firmu. "V této věci se nic nezměnilo," uvedl Pudil. Naopak Důl ČSA chtěla skupina J&T. Nové rozdělení firmy by podle některých zdrojů mohlo další jednání usnadnit, napsala MfD.

Důvodem, proč z MUS odcházejí dva největší podílníci Czech Coalu, je podle mluvčí Liběny Novotné pouze připravované rozdělení firmy. "Vznikají nové manažerské týmy," potvrdila.

Novým ředitelem Mostecké po Měkotovi dosavadní výkonný ředitel Petr Kolman, šéfem představenstva Vasil Bobela. Místo Koláčka je šéfem dozorčí rady lobbista Jan Dobrovský.

Kromě dolů patří skupině Czech Coal i obchod s proudem a podíly v regionálních teplárnách, píše dnešní Mladá fronta Dnes.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2025
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili
14:52Akcie Boeing (-8 %) platí za pád letounu 787-8 Dreamliner z Indie do Londýna. Nepřežilo 242 lidí na palubě a další desítky na zemi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university