Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moderní a úsporný způsob vytápění

Moderní a úsporný způsob vytápění

2.4.2008 7:00
Autor: 

Rostoucí ceny paliv, zejména plynu a elektrické energie, vedou většinu potřebitelů k úvahám a zamyšlení, jakým způsobem lze tyto pravidelné náklady ovlivnit, a tím zlepšit nejen současný, ale i budoucí rodinný rozpočet. Jednou z dostupných možností jak tyto výdaje snížit je použití technologií, které primárně šetří cenné suroviny. Vhodnou a v poslední době často využívanou cestou k úspoře nákladů na vytápění je využívání volně dostupné energie z okolí pomocí elektrických tepelných čerpadel (dále jen TČ). Nízkopotencionální teplo uložené v půdě, vodě a ve vzduchu lze díky tepelnému čerpadlu "transportovat" do teplovodního systému k vytápění a ohřevu teplé vody, či použít pro ohřev vody v bazénu. 

Buderus

Základním principem funkce tepelného čerpadla je odebírání tepla z okolního prostředí (např. ze vzduchu, spodní vody nebo země) do vytápěného objektu a současně kvalitativní povýšení tepla dodáním mechanické práce kompresoru.

Obecně platí, že čím vyšší jsou teploty v okolním prostředí a čím menší jsou teploty teplosměnné látky v otopné soustavě, tím efektivněji tepelné čerpadlo pracuje. TČ země/voda jsou zařízení, která např. využívají 3/4 energie uložené v půdě (tato energie je k dispozici zdarma) k vytápění a ohřevu teplé vody s tím, že je třeba dodat 1/4 elektrické energie pro pohon kompresoru. Efektivnost tepelného čerpadla udává tzv. topný faktor (někdy také výkonnostní číslo, z anglického COP - coefficient of performance). Topný faktor TČ se udává pro přesně definované podmínky a je silně závislý na teplotě zdroje tepla a teplotě výstupní otopné vody. Firma Buderus nabízí tepelná čerpadla ve třech základních provedeních: TČ vzduch/voda, TČ země/ voda, TČ voda/voda. Všechny typy TČ jsou řešeny jako kompaktní jednotky se všemi komponenty v jedné skříni. Masivní rámy tepelných čerpadel a několikanásobné oddělení proti přenosu vibrací se podílejí na velmi nízké provozní hladině hluku. Předností všech variant TČ Buderus je použití scroll kompresorů, které se vyznačují klidným chodem, vysokou účinností a především spolehlivostí.

Novinka v sortimentu - tepelná čerpadla země/voda s označením Logatherm WPS
 
Nová kompaktní tepelná čerpadla systému země/voda Logatherm jsou zhotovena ve dvou variantách. První varianta obsahuje typy s označením Logatherm WPS 6 K, WPS 7 K, WPS 9 K, WPS 11 K s integrovaným nerezovým zásobníkem teplé vody o objemu 163 litrů a topnými výkony 6 až 11 kW. Druhou variantou jsou typy s označením Logatherm WPS 6, WPS 7, WPS 9, WPS 11, WPS 14, WPS 17 s topnými výkony 6 až 17 kW. Zde je případný ohřev teplé vody řešen individuálně pomocí externích zásobníků o objemu 300, 400 nebo 500 litrů. U obou variant TČ jsou integrovány tyto komponenty:

- oběhová čerpadla na primární (solanka) a sekundární (otopná voda) straně
- elektrický dohřev o výkonu 3/6/9 kW pro vytápění a ohřev teplé vody
- kompresory Mitsubishi Scroll umožňující maximální výstupní teplotu až 65 °C
- regulační přístroj

Získávání energie ze země je pro TČ země/voda velmi výhodné, protože teplota půdy v nezámrzné hloubce je po celý rok téměř stálá, což přispívá k hospodárnému provozu. Množství odebíraného tepla je závislé na kvalitě půdy a tato kvalita, tj. výtěžnost tepla, musí být zohledněna při dimenzování zdroje tepla. Při technické přípravě zdroje tepla se u TČ země/voda Buderus Logatherm nabízejí dvě možnosti provedení: plošný zemní kolektor nebo zemní sondy (vrty). U obou variant záleží na konkrétních dispozicích objektu a místní výtěžnosti podloží.

Bližší informace o tepelných čerpadlech Buderus naleznete na www.buderus.cz nebo si je vyžádejte na marketing@buderus.cz.

Komerční prezentace


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
  Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
  1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
  2:30JP - PMI v průmyslu
  7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  12:55VF Corp (09/16 Q3)
  13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
  13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
  13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
  22:05Visa Inc (09/16 Q4)