Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Bývalý šéf banky UBS požaduje její rozdělení

ČTK: Bývalý šéf banky UBS požaduje její rozdělení

4.4.2008 15:59
Autor: ČTK

Bývalý generální ředitel švýcarské banky UBS AG a její současný investor Luqman Arnold požaduje, aby banka změnila svoji podnikatelskou strategii a oddělila divizi investičního bankovnictví od zbývající části banky. Důvodem jsou masivní ztráty způsobené krizí na hypotečních trzích.

Návrh Arnolda přichází poté, co UBS oznámila, že za posledních devět měsíců utrpěla obrovské ztráty ve výši 37,4 miliardy dolarů (597,1 miliardy Kč) způsobené odpisy špatných investic v USA. Stala se tak jednou z největších obětí globální úvěrové krize.

Arnoldova investiční skupina Olivant kontroluje zhruba 0,7 procenta kapitálu UBS. Je tak jedním z deseti největších investorů banky. Arnold dodal, že je připraven zvýšit svůj podíl v bance, pokud přijme jím navržené reformy.

Arnoldův návrh zřejmě podpoří i další investoři, kteří se domnívají, že UBS by měla zvážit oddělení své divize bankovních služeb pro soukromou klientelu od investiční banky, která může za celkové ztráty společnosti. Vedení UBS však podporuje integrovaný model, díky kterému lze ztráty v jedné divizi banky vyrovnat ziskem v druhé.

Největší švýcarská banka v úterý varovala, že za první čtvrtletí letošního roku vykáže ztrátu 12 miliard švýcarských franků (190 miliard Kč). Za celý loňský rok banka hospodařila se ztrátou 4,4 miliardy franků. Celoroční ztrátu vykázala poprvé od svého vzniku v roce 1997. Se ztrátou počítá i v letošním roce.

Mluvčí UBS Tatjana Domkeová potvrdila, že banka obdržela dopis od skupiny Olivant a bude se návrhem zabývat. Ten by se mohl stát i předmětem jednání na valné hromadě, která se uskuteční 23. dubna.

Arnold byl z funkce generálního ředitele odvolán po osmi měsících v roce 2001. Důvodem byl spor o budoucí strategii banky s předsedou představenstva Marcelem Ospelem. Ten tento týden kvůli finančním problémům banky na funkci rezignoval. Ve funkci ho vystřídá současný hlavní právní zástupce a člen řídícího týmu banky Peter Kurer. I jeho jmenování však Arnold kritizuje, protože podle něj nemá potřebné zkušenosti, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
 •  
  4.4.2008 18:41

  Nesjpíš by se z toho poprdli, kdyby pan Arnold nezvýšil svůj podíl z toho důvodu, že mu nevyhověli.
  HonzaH
 • To čumím
  4.4.2008 18:38

  Jak někde naslouchají někomu, kdo kontroluje 0.7% akcií.
  HonzaH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data