Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Koblic vyzdvihl SPAD, odložené privatizace a energetickou burzu

ČTK: Koblic vyzdvihl SPAD, odložené privatizace a energetickou burzu

7.4.2008 12:28
Autor: ČTK

Obchodní systém SPAD, neprovedenou rozsáhlou privatizaci na počátku tisíciletí a energetickou burzu označil ředitel pražské burzy Petr Koblic v rozhovoru pro ČTK za nejvýznamnější události v 15leté historii tohoto hlavního tuzemského trhu cenných papírů. Koblic, který je v čele burzy od podzimu 2004, také přirovnal rozvoj burzy ke změně ze Škody Favorit na novou Škodu Octavia.
 
SPAD je bezesporu tím nejryzejším market making systémem (systém, v němž ceny akcií neustále zadávají sami obchodníci podle situace na trhu) v celé Evropě a nyní generuje 95 procent objemu akciových obchodů. Díky tomuto způsobu obchodování je Praha například úspěšná v takzvaných duálních kotacích, tedy v obchodování akcií, které jsou umístěny na více burzách.

SPAD je určen pro nejlepší akcie, jenže těch je jen 13, což je podle brokerů i investorů málo. Koblic byl přesvědčen, že počet poroste. "Vše závisí na faktorech, které nemůžeme nikterak ovlivnit - tedy zejména situaci na globálních finančních trzích," upozornil na propad akciových trhů z posledních měsíců a na zamlžené vyhlídky dalšího vývoje.

Ještě kolem roku 2000 burze hrozilo, že postupně nebude mít vůbec s čím obchodovat. Tehdejší vláda zamýšlela prodat většinové státní podíly téměř ve všech firmách. Blízko prodeje strategickému investorovi byla například i energetická skupina ČEZ (1 220 CZK, 0,58%), největší a dlouhodobě nejvíce obchodovaná akciová emise.

"Pokud by opravdu došlo k situaci, že některé společnosti, které nyní tvoří páteř nabídky na pražské burze, by dbyly prodány strategickým partnerům, kteří by následně povinně provedli jejich odkup a pravděpodobně stažení akcií z obchodování, byla by burza nyní v situaci velmi podobné Burze cenných papírů Bratislava, kde není s čím obchodovat," uvedl.

Burzovní obchodování s elektřinou má Praha teprve od loňska. Podle Koblice je projekt energetické burzy úspěšný. "Obchodování s komoditami má obrovskou budoucnost a elektřina bude patřit bezesporu k těm nejatraktivnějším. Je proto velmi dobré, že je v ČR fungující platforma, kterou je možno v budoucnu nadále rozšiřovat a uzpůsobovat potřebám obchodu s další škálou aktiv," poznamenal.

Porovnávat stav burzy v roce 1993 a nyní by podle Koblice nemělo příliš smysl. "To je absolutně neporovnatelné. Je to podobné, jako kdybyste se snažil srovnávat favorita s novou octavií. Pokrok na kapitálových trzích jde mílovými kroky kupředu a dynamika změn je obrovská," vysvětlil.

Jeden viditelný posun si nicméně vybavil, nebyl ale nijak lichotivý. V devadesátých letech na burze obchodovali hlavně domácí institucionální investoři, kteří však z kapitálového trhu odešli kvůli takzvané třetí vlně kuponové privatizace a praktikám s ní spojeným. "Díky působení takových 'expertů', jako byla firma Motoinvest a spol., máme na trhu nyní podíl domácích institucionálních investorů odhadem menší než pět procent, v čemž jsme bezesporu evropskou raritou," uvedl.

Kulaté výročí možná burza oslaví rekordním hospodářským výsledkem a dividendou. "Hospodářské výsledky roku 2007 nebudou horší než v roce předcházejícím," řekl bez bližšího upřesnění. Dlouho připravovaný centrální depozitář, který by měl nahradit Středisko cenných papírů, ale asi nebude. "Momentální stav tomu nenapovídá," shrnul.

Za 15 let bude pražská burza podle přesvědčení Koblice nadále ziskovou a technologicky vyspělou společností a také místem, které budou stále více využívat jako zdroj kapitálu nejen české, ale i regionální firmy. "No a konečně se domnívám, že dříve či později dojde i na samotný listing (obchodování akcií pražské burzy na burze)," uzavřel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data