Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je na trhu s ropou bublina?

Je na trhu s ropou bublina?

23.5.2008 16:31

Ceny ropy se za posledních 12 měsíců zdvojnásobily – jen za poslední 4 dny vzrostly o 8 dolarů za barel. Je na trhu s ropou bublina? Touto otázkou se zabývá server CNNMoney.com. Uvádí přitom, že někteří analytici se domnívají, že o bublinu nejde, jelikož na rozdíl od někdejší technologické bubliny nebo bubliny na trhu nemovitostí není na trhu s ropou nadměrná nabídka. Jiní podle serveru zase říkají, že takovéto vysoké ceny černého zlata prostě nejsou udržitelné.

Bublina je, když nabídka převyšuje poptávku, uvádí investiční manažer Stephen Leeb, a poukazuje na předchozí bubliny, jako např. technologickou v 90.letech, kdy firmy s nulovými zisky vydávaly obrovská množství akcií, a trh s nemovitostmi o deset let později, na kterém stavitelé domů horečně stavěli tak, že jejich nabídku již trh nebyl schopen absorbovat. „Pokud mi tady něco neuniká, žádný masivní nárůst nabídky ropy nevidím,“ říká Leeb.

Stejně jako mnozí z tábora odpůrců existence bubliny na trhu s ropou poukazuje Leeb na rostoucí poptávku v zemích jako je Čína a říká, že hlavním důvodem předražené ropy je rostoucí počet aut, který se má podle odhadů v následujících několika desetiletích ztřicetinásobit, spolu s klesající produkcí.

Včera Mezinárodní energetická agentura varovala, že její předchozí odhad, že nabídka a poptávka zůstanou v následujícím dvacetiletí v rovnováze, byl chybný. V nové prognóze, kterou má zveřejnit v září, podle informací Wall Street Journal předpoví EIA možný 10% převis poptávky nad nabídkou.

Leeb uvedl, že Rusko již očekává pokles produkce, a je těžké dokázat, že by Saúdská Arábie mohla svou produkci zvýšit, i kdyby chtěla. „Pokud tito dva největší producenti ropy světa již nemohou zvyšovat produkci, je to katastrofa, nikoli bublina,“ říká Leeb.

Jiní však uvádí, že cena kolem 130 dolarů za barel není v žádném případě ospravedlnitelná. „To se musí obrátit, je to šílenství,“ říká analytik pro ropu u společnosti Cameron Hanover Peter Beutel. „Nakonec zažijeme velký kolaps cen,“ dodal. Neodkáže sice odhadnout, kdy k tomu má dojít, nicméně předpovídá, že to bude v řádu týdnů nebo měsíců, nikoli let.

Mnozí analytici uvádí, že drahou ropu ospravedlňuje poptávka a nabídka v případě cen asi na 90 nebo 100 USD za barel, ale 130 dolarů je prostě už příliš. Pokud něco běží tak daleko a tak rychle, znamená to, že je to hnáno finančními hráči, uvádí hlavní analytik pro energie investiční společnosti Dahlman Rose & Co. Neal Dingmann. „Směr je správný, rychlost ne,“ dodává.

Podle Dingmanna poptávka v USA zpomaluje a čísla v Číně rostou, protože se tam předpokládá, že vláda bude nadále dotovat paliva, o čemž on pochybuje. Ropa se podle něj během následujících pěti nebo deseti let možná vrátí na 70 nebo 80 dolarů díky postupně rostoucí nabídce jak zemí OPEC, tak ostatních producentů jako je Brazílie, a agresivním opatření zaměřených na omezení poptávky, jako např. zvýšení standardů pro efektivitu.

Ředitel Centra pro energetická a environmentální studia univerzity v Bostonu Robert Kaufmann se rovněž domnívá, že ropa je nadhodnocena asi o 30 dolarů a říká, že současný trh s ropou je zásoben dostatečně a obchodníci zahrnují do ceny prognózovanou rostoucí poptávku. „Pro mě je to bublina,“ říká s tím, že se domnívá, že cena ropy by měla být kolem 100 dolarů. Nabídka podle něj neroste, a tak jediný způsob snížit ceny na 100dolarovou úroveň je snížit spotřebu. Nicméně i když ta bublina praskne, na 60 nebo 70 dolarů se ropa nepodívá, dodává.

(Zdroj: CNNMoney.com)

Pozn.: Názory v článku jsou převzaty ze serveru CNNMoney.com a nemusí tudíž nutně odpovídat názoru Patrie.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data