Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kurz koruny a „kdo vysvětluje, ten lže“

Kurz koruny a „kdo vysvětluje, ten lže“

9.6.2008 12:45

Jednou z hlavních událostí minulého týdne bylo další posilování koruny. Její kurz proti euru se dostal na 24,63 CZK/EUR. Odborníci se přitom shodovali, že důvod ke zpevňování měny se ale neobjevil; nové zprávy nebyly, okolní středoevropské měny nejdou stejným směrem, atd.

Nemám objevné vysvětlení pro výše uvedené, naopak. V podobných případech (a je jich na trzích dost) se mi vybavuje citát, jehož autora si nevybavuji, ale vím, že byl z filmové branže. Citát zní: „Kdo vysvětluje, ten lže“. Domnívám se, že v případě autora šlo o poukázání na kontraproduktivní vysvětlování motivů filmových postav (a nakonec nás všech) pro jejich jednání. Relevantnost této úvahy pro finanční trhy je ale více než zajímavá, jak dokazuje i příběh kurzu koruny z minulého týdne.

Úporná snaha vysvětlovat důvody a příčiny je na trhu patrná v podstatě dennodenně na titulcích agenturních zpráv. Namátkou: Gulf Shares Retreat on Inflation Concern, Retail Sales in U.S. Probably Rose on Tax Rebates, South African Rand Posts Weekly Drop on Bets That Rates Will Curb Growth … Na straně jedné je to pochopitelné – pochopení současného stavu a schopnost predikce budoucího vývoje je to, co odlišuje dobré investory od špatných. Na straně druhé tvrdit ve složitých systémech jako jsou kapitálové trhy, že se něco stalo díky něčemu, je ve většině případů jen spekulací. V podstatě to znamená popsat, co se honí v hlavách tisíců obchodníků a investorů, a co se na agregované úrovni (v podstatě mylně) jeví jako jedna příčina – jeden následek.

Říci, že prostě nevím, je obecně považováno za důkaz nekompetentnosti – ve snaze vyhnout se tomuto zdání proto dennodenně čteme množství dohadů a úvah, prezentovaných jako jasnou věc, které v konečném důsledku nadělají více škody než užitku. Mnou výše uvedené ale naopak nenabádá k tomu rezignovat na jakékoliv úvahy o dění na trhu. Spíše k rezervovanosti k tomu, nakolik jsme schopni smysluplně vysvětlovat, natož pak predikovat. A k tomu pochopit, že větší hodnotu má zpráva „nevíme proč“, než bezbřehé spekulace. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • MOTÝLEK
  10.6.2008 13:26

  Jmenoval se Luis Dega, největší padělatel Francie, státní dluhopisy číslo E 932. Znáte ho a Znáte mě? Jirka Kára. Máte doma trilobita?
  Hejhula
 • Dovolil bych si nesouhlasit
  10.6.2008 10:28

  Podle me je to jednoduche. Je tady 15ti letá historie CZK vedle SKK. 100SKK za 80CZK. Kdyz Slovaci vyhnali kurz SKK k Euru tam kde je, a doplnili to komentari ze to ekonomika snese, a zasadni rozdily mezi ekonomikami nejsou? Bez duvodu to rozhodne nebylo. 30,30 EUR/SKK = 24,25 EUR/CZK. Myslim ze porad jsme maximum nevideli jeste.
  Me2d
 • LEZE leze po železe
  10.6.2008 7:47

  Já vím kdy přijde konec Světa. Kdo to chce vědět,ať mi napíše mail.P.S. Je to jen taková PŘEDPOTOPNÍ ÚVAHA( decentní a s pár nuancema). JOHN KOSÍK. To Vás skosí :))
  HEJHULA
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů