Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká Británie: Inflace v květnu nejvyšší od příchodu labouristů k moci

Velká Británie: Inflace v květnu nejvyšší od příchodu labouristů k moci

17.6.2008 11:49
Autor: ČTK

Inflace v Británii vystoupila minulý měsíc nejvýše od roku 1997, kdy se labouristé dostali k moci. Meziroční míra inflace spotřebitelských cen vzrostla v květnu na 3,3 procenta z dubnových tří procent a centrální banka Bank of England bude muset vládě nyní sdělit, jak hodlá vrátit růst cen do předepsaného rozpětí.

Británie začala měřit spotřebitelské ceny v roce 1997 po nástupu Tonyho Blaira do čela vlády. Předtím statistici měřili odlišný index maloobchodních cen. Analytici očekávali v květnu zvýšení inflace na 3,2 procenta.

Bank of England musí udržovat inflaci v pásmu stanoveném vládou, což je nyní mezi jedním a třemi procenty. Guvernér centrální banky Mervyn King tak nyní bude muset poslat ministru financí otevřený dopis, kde nežádoucí pohyb cen vysvětlí a uvede, jak to chce napravit. Podobný dopis napsala BoE za 11 let své nezávislosti při stanovování úrokových sazeb jen jednou, a to loni v dubnu.

BoE nicméně růst inflace očekávala, V předpovědi z minulého měsíce banka odhadla, že britská inflace by se mohla zvýšit až ke čtyřem procentům. King zřejmě vládě sdělí, že zvýšená inflace je důsledkem rostoucích světových cen potravin a energie, nad nimiž centrální banky nemají prakticky žádnou kontrolu. Inflační tlaky se kvůli drahým potravinám a ropě projevují nyní po celém světě.

BoE by měla na nárůst inflace reagovat dalším zvýšením úrokových sazeb. Banka však má dilema, protože tím by mohla oslabit ekonomický růst, jehož tempo v poslední době výrazně zpomaluje. Tento trend je rovněž patrný v globální ekonomice, kde dochází ke zpomalení pod vlivem útlumu v USA, hypoteční a úvěrové krize a drahé ropy. V eurozóně inflace spotřebitelských cen minulý měsíc vzrostla na rekordních 3,7 procenta a v celé EU na 3,9 procenta.


Váš názor
  • Co to je za blábol - CB nad tím nemají kontrolu
    17.6.2008 12:29

    Vždyť jedině centrální banky jsou hlavním zdrojem inflace - ony tisknout peníze!!! Inflační tlaky tak mají dost pod kontrolou!!!
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data