Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak to ti Poláci dělají?

Jak to ti Poláci dělají?

04.08.2008 12:45

Na hlavním trhu WSE by se mělo pode Bloomberg tento rok začít obchodovat rekordních 50 nových emisí, na NewConnect (pro firmy s kapitálem menším než 20 mil. zlotých) vzroste podle některých odhadů počet obchodovaných společností z 24 na 100. Celosvětově přitom počet nových emisí klesl tento rok na 380 z 854 za stejné období roku 2007. I pokud by prezentované odhady byly velmi optimistické, je jasné, že polský trh je výjimečným jevem nejen v kontextu zemí CEE – např. počet jeho IPO je tu druhý hned za Londýnem.

Vysvětlením nemůže být to, že by polský trh byl ušetřen globální medvědí nálady – např. WIG20 Index spadl v roce 2008 o 23%, zatímco MSCI Emerging Markets Index o 18%. Nabízí se několik faktorů – zejména institucionální rámec a regulace a velikost polské ekonomiky a (některých) jejích firem. Zdá se ale, že největší roli hrají „měkké“ faktory – jako je postoj populace k obchodování obecně (příhraniční polské tržnice byly dost známé i u nás), ochota riskovat a vztah populace k akciovému investování (který je ovlivněn i průběhem privatizací). Dobře toto dokumentuje význam retailových investorů v Polsku. Ti podle dat z WSE např. v roce 2007 zobchodovali 30 % všech obchodů s akciemi, 56 % s futures a 53 % s opcemi. To jsou čísla výrazně jiná než např. u nás. Jejich domácí instituce se pak postaraly o 30% objemu u akcií, 56% u futures a 53% u opcí).

O vývoji na PSE podobnému tomu z Polska si můžeme zatím nechat jen zdát – ony „měkké“ faktory se jen těžko mění a pokud ano, jde o dlouhodobé trendy. A naše přednosti leží evidentně jinde, než v silné kultuře akciového investování a získávání kapitálu prostřednictvím burzy. Je ale zároveň jasným trendem, že ti, kdo investují aktivně, se obvykle nejdříve oťukávají na domácím trhu a poté se začnou poohlížet po zahraničních titulech. Ty jsou pro ně obvykle méně atraktivní díky tomu, že nemají cit pro zahraniční firmy a trhy a i díky čistě emocionálnímu připoutání se k domácím titulům (které může být dosti drahé). Trh v Polsku, respektive trhy v CEE regionu, mohou tak být rozumným kompromisem – i proto bychom měli mít z polského rozvoje radost. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  11.08.2008 15:56

  Obchdování na čs burze zk.... privatizace a pokračuje se v této strategií dodnes. Vemte si kolik podniků se prodávalo předem vybraným zájemcům. Proč asi? Prodávat přes burzu není pro papaláše výhodné, nebyly by různé fondy pro strany i jednotlivce a situace by byla průhlednější. Nebyly by exkulzivní dovolené soukromými letedly,politici by neměli na milenky a další sviňárny.Možná bysme měli i jiného prezidenta. Kde by se potom vzalo tolik politiků do dozorčích rad, nestačili by ani rodinní příslušníci. Posledním počinem je pražské letiště. Dále PB je kapitolou sama pro sebe. Majitelé si určují sprédy!!! obchodní časy atd., Vším tím se dostávají do velmi výhodných pozic vedoucích k maximalizaci zisku,nebo třeba jen v předstihu k využitelným informacím, což je totéž. Snad se schyluje k lepším časům - viz prodej většínového podílu čs.burzy. Rozhodně odmítám že češi by odmítali, nevo nechteli obchodovat na burze. Dalo by se toho napsat ještě spoustu. (za případné překlepy se omlouvám).
  Homo
 • Obchodování na Burze
  04.08.2008 13:07

  Tak to my jsme oproti Polákum asi uplně někde jinde.Nedávno jsem četl že v ČR obchoduje na Burze (at české nebo zahraniční)asi -+ 30000 lidí což se mi zdá hodně málo.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data