Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tuzemské banky: Krize nás neohrožuje, i když je už v Německu

Tuzemské banky: Krize nás neohrožuje, i když je už v Německu

06.10.2008 16:06
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Současnou finanční krizí, která se projevila již i na německém hypotečním trhu, se tuzemské banky necítí ohroženy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi českými bankami. Kvalita úvěrů je podle nich dobrá a nevidí žádné náznaky problémů, kvůli kterým by jim musel pomáhat stát.

Světová finanční krize se v minulých dnech dostala až na hranice Česka, když se do problémů dostala druhý největší německý hypoteční ústav Hypo Real Estate. V neděli se nakonec německá vláda a bankovní sektor dohodly na tom, že poskytnou 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč), aby odvrátily její pád. Vláda se rovněž zaručila za vklady v bankách a německý ministr financí Peer Steinbrück navíc požaduje další opatření k celoplošnému zajištění likvidity německých bank.

"Česká spořitelna není finanční krizí přímo ovlivněna. S likviditou problémy nemáme. Vklady vysoce převyšují úvěry. Pro naše klienty se nic nemění. Skutečnost je taková, že český bankovní sektor je od krize poměrně izolován a tuzemské banky nejsou krizí přímo ovlivněny," uvedla mluvčí banky Kristýna Havligerová.

České banky jsou obecně podle mluvčího Raiffeisenbank Tomáše Kofroně daleko konzervativnější než banky v západní Evropě nebo USA, nepůjčují každému a mají dostatečné požadavky na bonitu klientů. "Z tohoto důvodu nám nehrozí žádné potíže, naopak počítáme s dalším růstem. Podobně argumentujeme i klientům," uvedl.

Podle Kofroně tak není rozhodně důvod k jakékoli panice. "Dá se dokonce říct, že pro české banky přišla americká krize včas, dokud je konkurenční prostředí nedonutilo začít nabízet podobně nesmyslné produkty, jaké odstartovaly krizi v USA," dodal.

Rovněž Hypoteční banka se podle její mluvčí Pavly Hávové těší velmi dobré finanční kondici a služby poskytuje v plném rozsahu. "Hypoteční trh v České republice letos přirozeně přechází z období rychlé expanze ke stabilizaci. Poptávka po hypotékách je stále silná, žádné viditelné dopady potíží finančního sektoru ve světě na český hypoteční trh nepociťujeme," uvedla.


Váš názor
  • tomuhle
    06.10.2008 16:32

    se musím smát. Až začnou padat developeři, tak začne tlak na ceny nemovitostí, dojde k přeceňování zástav.......... Před půl rokem se psalo, že Lehmani jsou v pohodě a kde jsou dneska.
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba