Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste Group upravuje cíl letošního čistého zisku

Erste Group upravuje cíl letošního čistého zisku

7.10.2008 8:53
Autor: 

Následuje plné znění zprávy Erste Group:

Z důvodu podstatného zhoršení situace na finančních trzích a s tím spojenou rostoucí nejistotou světových globálních prognóz se Erste Group Bank AG ("Erste Group") rozhodla upravit svůj cíl růstu čistého zisku pro rok 2008.

Přetrvávající turbulence na mezinárodních finančních trzích a následné rozšíření rizikových přirážek (Credit Spreads) ovlivnily odpovídajícím způsobem zisk z obchodních operací a ve třetím čtvrtletí 2008 povedou k dodatečnému negativnímu ocenění cenných papírů v ABS/CDO portfoliu (CP v reálné hodnotě/Fair value a CP na prodej/Available for Sale) ve výši zhruba 30 milionů EUR.

I přes zhoršení úvěrového prostředí zůstává Erste Group ve třetím čtvrtletí 2008 spokojená se svým portfoliem ABS/CDO (Asset Backed Securities - cenné papíry zajištěné aktivy, Collateralized Debt Obligation - zajištěné dluhové obligace) a nadále neočekává žádnou potřebu odpisů (impairments).

Očekávaný nárůst provozního zisku o zhruba 15 procent je založen na nadále silném retailovém obchodním modelu Erste Group ve střední a východní Evropě.

Silný nárůst vkladů díky mohutné a dobře diversifikované klientské základně s více než 16 miliony klienty podpoří soustavný růst úvěrů při současném zachování stabilního poměru úvěrů k vkladům pod úrovní 115 procent.

Silný obchod s drobnými klienty pomůže kompenzovat potenciálně slabší nárůst příjmů v divizích Podnikové financování & Investiční bankovnictví skupiny (Group Corporate & Investment Banking) a Globální trhy skupiny (Group Markets), a s tím souvisejících nižších příjmů z poplatků a provizí a z obchodních operací, jakož i zpomalení růstu příjmů z poplatků a provizí v Rakousku a očekávaný nárůst refinančních nákladů v roce 2009.

Erste Group posílí také svou kapitálovou základnu a očekává nárůst ukazatele Tier 1 ze 7 procent na konci roku 2007 na zhruba na 8 procent na konci roku 2008.
Je to způsobeno jednak prodejem obchodů s pojištěním skupině Vienna Insurance Group, který byl dokončen ve třetím čtvrtletí 2008 a jednak v důsledku nárůstu rizikově vážených aktiv, který byl - z důvodu procyklických efektů Basel 2 - silnější, než se očekávalo.

Další optimalizace struktury rozvahy podpoří pokračující nárůst ukazatele Tier 1.
...

Erste Group pokryla svou potřebu dlouhodobého financování na rok 2008 ve výši 5 miliard eur již v září 2008, a to s nižšími náklady, než bylo původně plánováno (35 bazických bodů nad sazbou EURIBOR oproti očekávaným 40 bazickým bodům).

Ve čtvrtém čtvrtletí 2008 Erste Group zahájí předběžné financování na rok 2009 v závislosti na tržních podmínkách, přičemž může dodatečně využít možnosti emitovat v příštích 12 měsících hypoteční listy (Pfandbriefe) ve výši 2 miliard EUR.

Generální ředitel Erste Group, Andreas Treichl, uvedl: 'Naši skupinu řídíme z dlouhodobé perspektivy a průběžně implementujeme opatření v souladu s aktuální ekonomickou situací. Hned od počátku této bezprecedentní krize v roce 2007 jsme vylepšili bilanční strukturu a zároveň využívali růstového potenciálu našeho regionu.'

Detailnější výhled na rok 2009 a další roky budou zveřejněny při oznámení výsledků za třetí čtvrtletí 30.října 2008 a v rámci Dne kapitálových trhů v prosinci 2008.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data