Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v srpnu: Na brzdné dráze

Průmysl v srpnu: Na brzdné dráze

9.10.2008 10:26
Autor: David Marek

Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 2,6 procenta. Po negativních datech o vývozu jde o další doklad zpomalování růstu české ekonomiky. Zkrátka není možné být v srdci Evropy a nepocítit horší ekonomické počasí v západní Evropě. Zvláště pokud se přidá komplikace v podobě výrazného posílení kurzu koruny.
 
Srpnová data ovlivnil nižší počet pracovních dní. Letošní srpen jich měl o dva méně, než stejný měsíc loňského roku. Nicméně i po zohlednění této skutečnosti nenabízí průmyslová data pozitivní obraz.

Jedním z mála pozitivních impulsů představuje zvýšení výroby elektrických a optických přístrojů o 11 procent. Ovšem srovnáme-li data z průmyslu se statistikou zahraničního obchodu, nenajdeme ani zde příliš optimismu. K největšímu poklesu vývozu došlo právě v této oblasti. Produkce může krátkodobě plnit sklady, na klesající poptávku ale bude muset zareagovat.

V centru pozornosti je především automobilový průmysl. V srpnu se výroba dopravních prostředků meziročně zvýšila o 1,4 procenta. Tyto údaje potvrzují sestupný trend a je patrně jen otázkou času, kdy začne produkce klesat. Ostatně automobilky již o omezování produkce mluví. Nezbývá než připomenout, že na evropské automobilky je navázána široká paleta českých subdodavatelů.

Jako bumerang se nyní vrací otázka koncentrace průmyslové výroby. Od roku 2000 se koncentrace neustále zvyšuje. Tehdy Herfindahlův index, jímž lze měřit koncentraci dosahoval hodnoty 0,09, nyní jeho hodnota činí 0,12. V roce 2000 se výroba automobilů podílela na celkové průmyslové produkci 14 procenty, nyní 22 procenty. Na hrubém domácím produktu se automobily podílí zhruba 7,5 procenty. Vezmeme-li v potaz i firmy z dalších oborů spolupracujících s automobilkami, byl by vliv tohoto odvětví na ekonomiku ještě vyšší. S rostoucí koncentrací se zvyšuje citlivost ekonomiky na situaci v několika málo odvětvích.

Českému průmyslu, který je výrazně exportně orientován, podlomil nohy kurz koruny. V druhé polovině loňského roku a v prvních půli roku letošního koruna velmi rychle posilovala. Meziroční reálné posílení dosahovalo na svém vrcholu v červenci 23 procent. To je hodnota daleko za jakoukoli smysluplnou hranicí. Pokud by měl být kurz v rovnováze, měl by reálně posilovat o 2-3 procenta ročně.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení průmyslové výroby o 3,9 procenta po loňském růstu o 9,0 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data