Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Evropská komise navrhla zvýšit záruku na vklady na 100.000 eur

ČTK: Evropská komise navrhla zvýšit záruku na vklady na 100.000 eur

15.10.2008 13:12
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes navrhla postupně zvýšit minimální záruku pro bankovní vklady drobných střadatelů na 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu Kč). Po přechodné období by měla minimální záruka činit 50.000 eur (cca 1,25 milionu korun). Komise o tom dnes informovala novináře.
 
Záruka by nejprve v souladu se závěry nedávného jednání ministrů financí Evropské unie měla podle návrhu novely evropské směrnice o garancích vkladů vzrůst ze současných 20.000 na 50.000 eur. Rok po zahájení platnosti směrnice by se pak garance měla zdvojnásobit. Cílem opatření je podle komise posílit ochranu střadatelů a zvýšit jejich důvěru ve "finanční záchranou síť".

"Zvýšení minimální ochrany posílí důvěru Evropanů v bezpečnost jejich vkladů. Nová pravidla jsou v souladu se závazky, které před týdnem přijali evropští ministři financí, a jsou další rozumnou a vyváženou odpovědí na nynější finanční krizi," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy.

Podle návrhu novely směrnice se zároveň zkrátí lhůta pro výplatu vkladů v případě krachu banky ze tří měsíců na tři dny. Zároveň by garance měla pokrývat 100 procent vkladu. Současná směrnice umožňuje členským státům, aby záruka pokrývala 90 procent vkladů a část ztráty nesl střadatel.

Česká republika v současnosti garantuje vklady do 25.000 eur (kolem 600.000 korun). V úterý vláda na mimořádném zasedání schválila v reakci na krizi finančních trhů zvýšení garancí za vklady v tuzemských bankách. Podle novely by klienti měli mít pojištěno 100 procent svých vkladů právě do maximálního limitu 50.000 eur. Cílem normy je posílit důvěru vkladatelů ve zdraví tuzemských bank.

Bankovní záruky v posledních dnech začala zvyšovat řada evropských států, které chtěly uklidnit klienty bank znepokojené finanční krizí. Některé země, například Německo a Rakousko, dokonce oznámily, že se zaručí za 100 procent vkladů drobných střadatelů.

Podle odhadů Evropské komise současná směrnice pokrývá 65 procent vkladů. Po zvýšení garancí by chránila 80 procent vkladů v případě padesátitisícové hranice a 90 procent vkladů v případě stotisícové hranice. Návrh nyní musí posoudit Evropský parlament a členské státy.


Váš názor
  • Napadlo někoho
    15.10.2008 14:53

    napadlo někoho, že by pojištění vkladů mohlo lidi více motivovat k vracení podílů ve fondech apod. Fondy by musely prodávat více akcií, aby měli na výplaty atd atd. Zajímalo by mě, zda se tím někdo zabýval...
    magnus
Aktuální komentáře
18.05.2025
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  
17:20Zisková bublina?
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.
17:10J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.
16:47Americké akcie se přibližují historickým maximům  
15:05Velká jména na Wall Street sází na malé společnosti. Jako krátkodobá spekulace mohou fungovat
13:18UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Random Thoughts #7: ReadIt  
11:56Perly týdne: Trhy opět s prémiemi na sliby, dynamika zisků na vrcholu
10:28Část bankovní rady ČNB je zdrženlivá k dalšímu snižování úrokových sazeb
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
9:03Rozbřesk: Růst v eurozóně: španělská euforie, německý útlum
8:51GEVORKYAN ve čtvrtletí zlepšil tržby, zisk i marži a dostává práškovou metalurgii do nových odvětví včetně zbrojařství
8:48ČEZ o výsledcích i Dukovanech, GEVORKYAN vykázal vyšší zisk i tržby a Trump uzavřel dohodu se SAE. Futures v zeleném  
7:37Finanční ředitel ČEZ Novák: Víme, že jsme dividendový titul. EDF učiní proti podpisu vše
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  
17:20Podceňují akcie současnou situaci?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data