Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Investice do distribuční sítě příští rok přesáhnou 10 miliard korun

ČEZ: Investice do distribuční sítě příští rok přesáhnou 10 miliard korun

30.10.2008 13:48
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Investice do distribuční sítě společnosti ČEZ (782 CZK, 10,41%) vzrostly za poslední tři roky o více než 100 procent, příští rok přesáhnou 10 miliard korun. Informoval o tom ve čtvrtek Josef Holub, ředitel ČEZ Distribuce.
Přítomní zástupci vedení ČEZ Distribuce se na tiskové konferenci shodli, že požadavky zákazníků vedou k enormnímu růstu investic do distribuční sítě ČEZ. Ačkoliv je i na evropské poměry distribuční síť velmi hustá, zvládá síť ČEZ Distribuce vstřebat nové přípojky místy jen s vypětím.
 
"Důvodem rozhodně není naše liknavost. Jednak je nárůst počtu žádostí v poslední době ohromující, také se potýkáme se stejnými problémy jako stavitelé každé jiné liniové stavby," vysvětlil situaci Josef Holub. "I my čelíme potížím s určením trasy a s majetkoprávním vypořádáváním. Zároveň je zde nutná koordinace s provozovatelem přenosové soustavy firmou ČEPS, která čelí shodným problémům a na jejíž síť ČEZ navazuje," informoval Holub.

"Nejvýznamnější je pro nás připojování průmyslových zón, kdy například na severní Moravě, v případě průmyslových zón Nošovice a Mošnov, jde celkově o částku 682 milionů korun. Aktuálně evidujeme žádosti o připojení s celkovým odběrem 2500 MW, což je pro srovnání výkon 2,5 bloku jaderné elektrárny Temelín," uvedl Jiří Kudrnáč, ředitel divize Distribuce ČEZ.

ČEZ Distribuce v loňském roce připojila více než 20 000 nových odběratelů, posílila stovky stávajících vedení. V roce 2005 investovala do distribuční sítě 4,2 miliardy korun, vloni to bylo už 6,6 miliardy korun.

Kromě žádostí o připojení odběratelů se ČEZ Distribuce vyjadřuje k 3609 žádostem o připojení výroben s výkonem 11,9 GW. Před 5 lety byla úroveň evidovaných žádostí poloviční. Zejména u nových zdrojů však nelze podle vedení ČEZ Distribuce předpokládat dosažení těchto čísel, z 95 % jde o zdroje schopné dodat maximálně desetinu instalované kapacity. Často jde také o projekty v rané fázi přípravy, které s velkou pravděpodobností nevyjdou.

ČEZ Distribuce obhospodařuje rozvodnou síť na území většiny ČR (s výjimkou Prahy, jižních Čech a jižní Moravy). Pro tento účel má více než 2 miliony opěrných bodů, 49 963 transformátorů, 153 778 km vedení a 3 495 103 odběrných míst. Je stoprocentní dceřinou společnosti ČEZ, od jejíhož vlivu je v souladu s požadavky EU manažersky oddělena. ČEZ pouze vykonává vlastnickou správu, ale na řízení firmy se nijak nepodílí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data