Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Státní rozpočet skončil ke konci října s přebytkem 10,9 mld. Kč

MF: Státní rozpočet skončil ke konci října s přebytkem 10,9 mld. Kč

03.11.2008 14:53
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Státní rozpočet skončil ke konci října v přebytku 10,9 miliardy korun. Loni za stejné období rozpočet vykázal přebytek 27,2 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí.

S koncem roku se hospodaření státu tradičně kvůli vyšším výdajům zhoršuje. V létě MF zvýšilo plánovaný schodek pro letošní rok na 71,3 miliardy korun a ke konci září pak zvýšilo plán letošních příjmů a výdajů. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska by měl ale rozpočet skončit letos s přibližně o 20 miliard korun nižším deficitem, než je plánováno.

Pro příští rok ministerstvo financí naplánovalo státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet v prvním čtení schválila již Poslanecká sněmovna. Podle kritiků rozpočet počítá s příliš optimistickým růstem ekonomiky. Ministr financí nevylučuje kvůli nižšímu růstu ekonomiky ještě další škrty ve výdajích jednotlivých ministerstev.

Horší říjnový výsledek hospodaření podle ministerstva způsobily letošní převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 24,1 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty.

Celkové příjmy státu stouply meziročně od ledna do října o více než 45 miliard korun na 880,5 miliardy korun. Za celý rok MF počítá s příjmy 1050,3 miliardy korun. "Meziroční růst ovlivnily především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení," uvedl úřad.

Příjmy z daní a poplatků stouply o 20,6 miliardy na 455,2 miliardy korun. Meziroční růst byl ovlivněn hlavně výběrem podnikových daní a daně z přidané hodnoty.

Na daních z příjmu právnických osob stát získal ke konci října 104,1 miliardy korun, meziročně o 13,6 procenta více. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát vybral 156,1 miliardy korun, tedy o 12,3 miliardy více v meziročním srovnání.

Naopak o 5,8 procenta méně stát získal na daních z příjmu fyzických osob, celkem 76,5 miliardy korun. Rozpočet počítá s poklesem o přibližně 12 procent.

Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 318,6 miliardy korun, z toho na důchody lidé odvedli 262,4 miliardy korun. Stát na penze poskytl 260,1 miliardy korun, důchodový účet je tak v přebytku. Za celý rok u něj stát počítá s přebytkem sedm miliard korun.

Celkové výdaje státu stouply meziročně o necelých osm procent na 869,5 miliard korun. Na sociální dávky včetně důchodů mířilo 334,1 miliard korun. Celkové výdaje by za celý rok měly činit 1121,6 miliardy korun.

Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošních deset měsíců přes 38 miliard korun, meziročně o 8,3 miliardy více.

Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 24,5 miliardy . Naopak z fondů EU přiteklo 28 miliard korun.

Loni skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun, což bylo o 24,9 miliardy méně než schválený rozpočet. Výdaje státu loni činily 1,1 bilionu korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m