Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Topolánek: Bez jádra se v příštích desetiletích neobejdeme

Topolánek: Bez jádra se v příštích desetiletích neobejdeme

3.11.2008 16:56
Autor: mediafax

BRATISLAVA (MEDIAFAX) - Předseda vlády ČR Mirek Topolánek (ODS) se v pondělí odpoledne zúčastnil zahájení třetího zasedání Evropského jaderného fóra v Bratislavě. Ve svém projevu zdůraznil nepostradatelnost jaderné energie v příštích desetiletích.
 
"Jsem si jist, že bez jádra se v příštích desetiletích neobejdeme. K tomuto závěru mě vedou tři skutečnosti. Za prvé hrozící nedostatek elektřiny. Za druhé nutnost snížit závislost na dovozu energetických surovin z Ruska. Za třetí klimaticko-energetický balíček EU," sdělil ve svém proslovu premiér Topolánek. "Všechny tyto tři okolnosti vytvářejí evropskou energetickou realitu pro příští léta a my se s ní musíme vyrovnat. Bez rozvoje jaderné energetiky to bude obtížné, ne-li nemožné. A v každém případě nesmírně nákladné. Budu mluvit o situaci v mé vlastní zemi, protože tu znám nejlépe. Předpokládám ale, že s výjimkou států, které mají nadstandardní přístup k obnovitelným zdrojům, případně k ropě a plynu, budou pro řadu dalších členských států EU platit podobné závěry," informoval Topolánek.

Rozvoj jaderné energetiky je podle Topolánka odpovědí jak na plnění cílů klimaticko-energetického balíčku, tak na potřebu zajistit dostatek energie a snížit závislost na dovozu energetických surovin. "V České republice fakticky stačí využít polovinu jaderného potenciálu, abychom do roku 2030 splnili kvótu snižování emisí. A to bez dalších úspor a opatření v jiných oblastech, než je energetika," řekl Topolánek.

Předseda vlády dále na fóru zdůraznil, že česká vláda si v souvislosti s plněním cílů klimaticko-energetického balíčku nechala vypracovat speciálně vytvořenou nezávislou komisí, vedenou prezidentem Akademie věd, analýzu vývoje energetiky do roku 2050, a využila také analýzu vypracovanou konzultantskou firmou McKinsey O možnostech a nákladech při snižování emisí skleníkových plynů. "Zdaleka největší potenciál má složení energetického mixu. Jaderná energie podle všech měřítek vychází jako nejvýhodnější řešení. Jak z hlediska nákladů, tak z hlediska objemu snížení emisí. A samozřejmě také co se týká energetické bezpečnosti, omezení energetické závislosti a zajištění stability dodávek," vysvětlil Topolánek s tím, že na druhém místě jsou úspory a snižování energetické náročnosti a teprve na třetím místě výhodnosti z hlediska nákladů a míry snížení emisí obnovitelné zdroje.

Cílem Evropského jaderného fóra je vytvořit prostor pro diskusi o výhodách a nevýhodách jaderné energetiky a její budoucnosti v Evropě. Další zasedání se uskuteční ve dnech 28. a 29. května 2009 v Praze.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data