Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazby v Evropě letí dolů... denní přehled Trhy, data, výsledky

Sazby v Evropě letí dolů... denní přehled Trhy, data, výsledky

06.11.2008 18:05
Autor: 

• ČNB snížila úrokové sazby o 75 bazických bodů a překvapila finanční trh. ČNB zareagovala nejen na zpomalování růstu ekonomiky a prognózu nižší inflace, ale také na stres na mezibankovním trhu, který v posledních týdnech výrazně zvýšil rizikovou prémii a sazby na mezibankovním trhu. V nové prognóze ČNB zvýšila odhad růstu HDP v letošním roce z 4,1 % na 4,5 %. Naopak odhad růstu ekonomiky v příštím roce by snížen z 3,6 % na 2,9 %. Prognóza inflace říká, že by její tempo mělo zvolnit na 2,3 % ve 3Q/09 a dále na 2,0 %v 1Q/10.

• Úrokové sazby dnes snižovaly také další centrální banky. Evropská centrální banka naplnila očekávání trhu a snížila svou základní sazbu o 50 bps na 3,25 procenta a prezident ECB nevyloučil další snižování sazeb. Dánská centrální banka, která se dobrovolně zapojila do ERM-2, následovala ECB a snížila své sazby také o 50 bps. Bank of England zasáhla překvapivě silně, když posunula svou klíčovou sazbu o 150 bps níže na 3,0 procenta. Švýcarská centrální banka snížila své sazby o 50 bps a její cíl pro 3M CHF Libor je nyní na 2,0 %.

• Průmyslové objednávky v Německu v září prudce klesly. Meziměsíčně se snížily o 8,0 % (odhad: -2,3 %), meziročně klesly o 2,7 %.

Deutsche Telekom překvapil trh dobrými výsledky za 3Q08, když čistý zisk bez započtení jednorázových položek vzrostl o 11% na 1,18 mld. EUR, přičemž očekávání bylo 866 mil. EUR. Společnost dále potvrdila výhled na letošní rok a uvedla, že v roce 2009 očekává zisky a cash flow na úrovni letošního roku.

• Čistý zisk světové pivovarnické jedničky InBev poklesl v 3Q08 v souladu s očekáváním o 14% na 447 mil. EUR v důsledku rostoucích cen vstupů. Společnost očekává úspěšné dokončení akvizice Anheuser Busch i přes obtížné podmínky na bankovním trhu.

• Smíšené zprávy ze zámoří. Produktivita práce (bez zemědělství) ve 3Q stoupla o 1,1 % (odhad: 0,7 %) po růstu o 3,6 % ve 2Q. Jednotkové mzdové náklady ovšem stouply o 3,6 % (odhad: 3,0 %), zatímco o čtvrtletí dříve klesly o 0,1 %.

• Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA minulý týden klesl na 481k (odhad: 477k) z předchozích revidovaných 485k. Výrazně se ale zvýšil celkový počet osob pobírajících tyto dávky: z 3721k na 3843k. Klíčová data o nezaměstnanosti budou zveřejněna zítra.

• IMF revidoval odhad růstu globální ekonomiky v příštím roce na 2,2 %, ve své říjnové prognóze uváděl odhad 3,0 %. Ve vyspělých ekonomikách jako celku by mělo dojít ke kontrakci o 0,25 %, rozvíjející trhy čeká růstu o 5,1 %.

American International Group má problémy jelikož nemůže najít kupce pro určité části společnosti. Částka kterou společnost obdržela od státu možná nebude stačit a bude nucena opět obnovit jednání o navýšení. Analytici očekávají ztrátu v 3Q08 kolem USD3,84bn.

Patria Finance Research


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data