Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama vyzval Bushe, aby podpořil pomoc americkému automobilovému průmyslu

Obama vyzval Bushe, aby podpořil pomoc americkému automobilovému průmyslu

11.11.2008 8:19
Autor: mediafax

WASHINGTON (MEDIAFAX) - Nově zvolený americký prezident Barack Obama vyzval v pondělí svého předchůdce v úřadu George W. Bushe, aby podpořil okamžitou pomoc americkému automobilovému průmyslu. Informuje o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na úterní vydání The New York Times.

Podle New York Times Bush naznačil, že pomoc automobilkám podpoří výměnou za schválení smlouvy o volném obchodu mezi Spojenými státy americkými a Kolumbií americkým Kongresem, kde mají demokraté většinu. Ani Obama, ani ostatní demokratičtí kongresmani nejsou ale této dohodě příliš nakloněni, a je pravděpodobné, že hlasování odloží až na dobu, než se Obama stane prezidentem. Obama ve třetí televizní předvolební debatě s republikánským kandidátem McCainem řekl, že dohodu nepodpoří, dokud Kolumbie nepodnikne více kroků ke snížení násilí v zemi.

V sobotu demokraté v Kongresu požádali ministra financí Henry Paulsona, aby zvážil pomoc výrobcům aut ze záchranného balíčku, který se dosud týkal bank a jiných finančních institucí. Bushova administrativa tuto možnost nevyloučila, ale z prohlášení úředníků vyplývá, že pomoc průmyslovým podnikům bude vyžadovat legislativní kroky.

Obama a Bush se setkali v pondělí odpoledne místního času v Bílém domě. Šlo o jejich první osobní setkání. Oba muži vešli do Oválné pracovny Bílého domu, kde probírali otázky světové finanční krize, války v Iráku a Afghánistánu a další problémy, které Obama po Bushovi zdědí.

Obama během své předvolební kampaně opakovaně kritizoval Bushe za selhání ve funkci prezidenta, nicméně při jejich prvním setkání na nich nebyly znát jakékoli známky nevraživosti.

Je pravidlem, že nově zvolený prezident po svém zvolení navštíví Bílý dům, ale je poměrně neobvyklé, aby se tak stalo týden po volbách. Dosud žádný nově zvolený prezident z opoziční strany ještě nebyl v Bílém domě přijat tak brzy. Bill Clinton, Ronald Reagan i Jim Carter na takové setkání čekali několik týdnů.

Obama, první černošský prezident Spojených států, nastoupí do prezidentského úřadu 20. ledna. Ve stejný den Bush na zahradě Bílého domu nasedne do vrtulníku, který ho odveze na Dullesovo letiště ve Virginii. Odtud zamíří do domovského Texasu.


Váš názor
 •  
  11.11.2008 8:37

  Tupolánkovi a jeho garnitůře, jde jen o to vydržet co nejdéle a ještě něco urvat. Nedělám si iluze, že křištálově čistí, kteří příjdou poněm budou lepší. navíc vždyď je známe.
  Homo
 • Ameriku nepochopím
  11.11.2008 8:31

  Několik let vědí,co se tam děje a nechají "odborníci" dojít tak daleko,i Greenspean prohlásil,až to jednou praskne,tak to bude katastrofa.Ani Bernanke svými kroky nepomohl,kosmetické úpravy,jen na oko. Amerika způsobila globální finanční katastrofu a měla by se zodpovídat před soudy z toho,co způsobila.Hodně lidí by šlo bručet.Snad Obama,i když není mocný,vezme rozum do hrsti a situace se zklidní.Na nás to teprve dopadne, i když Topolánek říká,že nám nic nehrozí.Omyl.
  Ivana
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data