Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Americká vláda chce lidem zajistit nové podmínky hypoték

ČTK: Americká vláda chce lidem zajistit nové podmínky hypoték

12.11.2008 8:15
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Americká vláda ve spolupráci s hypotečními institucemi připravila nová pravidla, aby pomohla majitelům domů s potížemi při splácení hypoték rychleji si vyjednat nové podmínky splácení. Jde o stovky tisíc nesplácených hypoték, které poskytly ztrátové státní agentury Fannie Mae a Freddie Mac.

Dlužníci budou muset splňovat několik podmínek. Program se bude vztahovat na hypotéky se splátkami opožděnými nejméně o tři měsíce a na dlužníky, kteří nemají splaceno 90 procent a více současné ceny domu. Úroky se zmírní, aby dlužník neplatil na dům více než 38 procent svého příjmu. Variantou ještě zůstává prodloužení splátek ze 30 na 40 let či odložení plateb části úroků.

Plán představila Federální agentura pro financování bydlení (FHFA), která v září oba hypoteční ústavy převzala, spolu s lidmi z ministerstva financí a z aliance hypotečních společností. Kroky budou mít pravděpodobně značné dopady, protože Fannie Mae a Freddie Mac vlastní polovinu hypoték na domy v USA nebo na ně poskytly záruky.
Opatření bude účinné od poloviny prosince. Podle lidí z ministerstva financí se stane standardem v odvětví, aby si majitelé domů mohli zajistit dlouhodobé a udržitelné hypotéky.

Přestože se hypoteční domy snažily za poslední rok vyjít dlužníkům vstříc, americký trh s bydlením se dostal do nejhorší recese za několik dekád. Přes čtyři miliony vlastníků domů, tedy devět procent lidí s hypotékou na střechu nad hlavou, měly na konci června opožděné splátky nebo hypotéku ve výpovědi, ukázala data asociace hypotečních bank.

Pro některé vlastníky sice přišlo dnešní oznámení pozdě, jde však o jeden z významných kroků, které mají krizi na trhu s bydlením odvrátit. Cílem je zastavit pokles cen domů a snížit rekordní míru výpovědí hypoték, napsala agentura AP.


Váš názor
  • Bude zase nějaký podraz od Ameriky?
    12.11.2008 8:50

    Nejprve jim studovaní AA Harwardi dají hypotéky,na které Američané nemají (v Cesku by to neprošlo),pak zabavují domy,prodávají pod cenou,aby uspokojili svoje pohledávky. Nyní zase Američanům se poskytne nějaká další pomoc,kterou vidím zase lichou, protože v Americe bude nezaměstnanost a platy oslabí,tzn. že opět nebudou mít na splácení. Vypadá to na další americký podraz.
    Robo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data