Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 3. čtvrtletí: Udržení rychlého růstu, negativní výhled

HDP ve 3. čtvrtletí: Udržení rychlého růstu, negativní výhled

14.11.2008 10:02
Autor: David Marek

Česká ekonomika si ve 3. čtvrtletí udržela velmi rychlé tempo růstu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 1,0 procento ve srovnání s předchozím čtvrtletím, resp. o 4,7 procenta meziročně. Protože nebyla zveřejněna detailní data, ta budou k dispozici až v prosinci, nemůžeme přesně posoudit, vliv jednotlivých poptávkových a nabídkových složek HDP. Podle našeho modelu ukazuje dekompozice HDP, že k růstu přispěl zejména zahraniční obchod, zatímco příspěvek domácí poptávky byl velmi nízký.
 
Ve světle negativních informací z eurozóny (viz recese v Německu) představují data o hrubém domácím produktu překvapivě příznivou informaci. Nicméně finanční krize naplno propukla na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí a projeví se až v číslech z konce letošního roku a především v příštím roce. Česká ekonomika má silný potenciál k dalšímu růstu a netrpí výraznějšími problémy, které by jí destabilizovaly. Nicméně není izolovaným ostrovem uprostřed Evropy a zhoršení ekonomické situace v eurozóně i okolních zemích střední Evropy.

Finanční krize zasáhla také český finanční sektor. Úrokové sazby, za které si půjčují banky, jsou nyní vyšší než na začátku září, a to i přes výrazné snížení sazeb ČNB. Od sazeb na mezibankovním trhu přitom bývají odvozovány sazby pro firmy i domácnosti. Ve skutečnosti se tedy finanční podmínky zhoršily. To je další břemeno pro české firmy, které může zhoršit ekonomickou situaci. Hospodářská politika v ČR dosud nezareagovala dostatečně na zhoršení očekávaného vývoje. Snižování úrokových sazeb ČNB příliš nezabírá, při zamrzlém mezibankovním trhu a neochotě bank poskytovat úvěry. Rozpočtová politika žádný fiskální impuls nepřipravila. Rizikem relativně dobrého výsledku ve 3. čtvrtletí je, že vznikne dojem, že není potřeba uvažovat o možnostech fiskální politiky, jak zmírnit zpomalení či zabránit recesi.

Náš model indikuje výrazné zpomalení růstu již ve 4. čtvrtletí letošního roku. Meziroční růst HDP patrně klesne pod 3 procenta. Za celý letošní rok počítáme s růstem HDP o 4,3 procenta. Prognóza pro příští rok se po zahrnutí posledních dat a prognóz vnějšího vývoje posunula na 2,4 procenta.


Váš názor
  • no jen
    14.11.2008 10:36

    jestli ten růst není díky tomu, že bylo víc pracovních dnů a to meziročně tuším o 4? To pak ten růst HDP nebude tak žhavý :-) Jinak pro 4Q to budou sotva 2,5% (bude pro změnu těch pracovních dnů méně).
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data