Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v září: Finanční krize do českých obchodů nedorazila

Maloobchod v září: Finanční krize do českých obchodů nedorazila

18.11.2008 10:18
Autor: David Marek

Maloobchodní tržby se v září zvýšily o 5,9 procenta. Výsledek částečně ovlivnily kalendářní variace. Září mělo o 3 pracovní dny více než stejný měsíc loňského roku. Nicméně i po zohlednění tohoto faktoru zůstává výsledek neočekávaně příznivý.
 
Ke zvýšení tržeb patrně přispělo posilování kurzu koruny, které srazilo ceny dováženého zboží. Pružnou reakci cen na pohyby kurzu lze očekávat zejména u internetových obchodů a právě zde roste obrat nejdynamičtěji. V září se obrat v zásilkovém prodeji meziročně zvýšil o 17,6 procenta.

Obrat nečekaně rychle rostl i v tradičním prodeji, a to prakticky ve všech sortimentních skupinách. Zdá se, že české domácnosti neztratily chuť k utrácení ani při implozi finanční krize a zhoršování ekonomických podmínek. Možná je na vině skutečnost, že trh práce reaguje na situaci v ekonomice se zpožděním. Nicméně září je patrně posledním měsícem příznivých makroekonomických statistik. Jediné, na co se můžeme v následujících měsících těšit, bude klesající inflace.

Zároveň s daty z maloobchodu byly zveřejněny informace ze sektoru služeb. Zde většina oborů hlásí za 3. čtvrtletí poměrně příznivé výsledky a zvýšení tržeb. Varující indikací je pokles tržeb personálních agentur naznačující pokles poptávky po práci ze strany firem. Naposledy tržby v tomto oboru klesaly v roce 1999, tedy na konci poslední recese v české ekonomice.

Nečekaně příznivá data o maloobchodním prodeji v září snižují pravděpodobnost dalšího rychlého snižování úrokových sazeb ČNB. Nicméně, prostor k uvolnění měnových podmínek se bude nadále otvírat.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení maloobchodních tržeb o 1,8 procenta po růstu o 7,5 procenta v roce 2007. Pro příští rok počítáme s růstem tržeb o 1,4 procenta.


Váš názor
  • pro Jana Korba
    18.11.2008 10:36

    Jaký je váš názor na trh,když se akcie propadají i při pozitivních zprávách a dobrých makrodatech?
    xy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data