Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v listopadu výrazně pod prognózou ČNB

Inflace v listopadu výrazně pod prognózou ČNB

8.12.2008 12:55
Autor: 

Následuje kompletní znění komentáře ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v listopadu 2008:

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v listopadu 2008 hodnoty 4,4 %, což je o 1,6 procentního bodu méně než v říjnu. Inflace se tak nachází již jen mírně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Do blízkosti inflačního cíle se přitom po rok trvajícím výkyvu navrátila tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v listopadu dosáhla meziroční hodnoty 2,7 %.

Cenová hladina v listopadu 2008 se oproti předchozímu měsíci snížila o 0,5 %. Tento vývoj byl způsoben zejména již pátý měsíc trvajícím poklesem cen pohonných hmot, který v listopadu dosáhl rekordních hodnot. Pokles zaznamenaly dále ceny osobních automobilů, některých druhů potravin a mimosezónní ceny dovolených. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny v listopadu mělo především zvýšení tržního nájemného, cen oděvů a obuvi a také cen tabákových výrobků, do nichž se nadále postupně promítá vliv zvýšení spotřební daně.

Celková meziroční inflace v listopadu 2008 byla ve srovnání se stávající prognózou ČNB o 1,1 procentního bodu nižší, přičemž část této odchylky jde na vrub již říjnového cenového vývoje. Podle předběžných propočtů došlo v listopadu k odchylce od prognózy meziroční inflace v důsledku vývoje cen pohonných hmot, korigované inflace bez pohonných hmot i cen potravin, tj. všech složek tržních cen.

Lze konstatovat, že vývoj v posledních dvou měsících znamená v podstatě konec epizody vysoké inflace, jejíž dočasný charakter ČNB zdůrazňovala během celého letošního roku.V roce 2009 inflace dle stávající prognózy ČNB poklesne až k 2% inflačnímu cíli platnému od ledna 2010. K tomu přispěje již pozorované odeznívání proinflačních šoků z přelomu loňského a letošního roku, probíhající zpomalení hospodářského růstu, pokles světových i domácích cen komodit i zpožděný vliv výrazného posílení kurzu koruny v prvních třech čtvrtletích letošního roku.

Komentář Patrie k listopadové inflaci naleznete ZDE.

Máte-li jakékoli otázky na politiku ČNB, můžete se je klást dnes přímo členovi bankovní rady ČNB Vladimíru Tomšíkovi, který bude odpovídat online na www.patria.cz dnes od 14:00 do 15:00 
ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data