Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční ředitel Erste Group: Krize by nás mohla posílit

Finanční ředitel Erste Group: Krize by nás mohla posílit

10.12.2008 10:43

Erste Group nemá žádné problémy s likviditou, uvedl nový finanční ředitel Erste Group Manfred Wimmer v rozhovoru pro deník WirtschaftsBlatt s tím, že i přes světovou finanční krizi věří v další růst ve východní Evropě, sází na silný obchodní model, úspory a vidí do budoucna šance na zvýšení tržního podílu.

"Naše geografické zaměření na nové země EU je za současných okolností optimální," říká Wimmer s tím, že zatímco staré země EU budou v příštím roce trpět recesí či nulovým růstem, země, kde Erste Bank (436 CZK, 0,48%) působí, budou s výjimkou Maďarska a Ukrajiny stále reálně růst. "Ve východní Evropě ani v Rakousku nemáme žádný problém s likviditou," uvedl Wimmer a dodal, že obchodní model Erste je velmi silný vzhledem k dominanci vkladů. Jedinou zemí, kde je tomu jinak, je podle Wimmera Maďarsko, kde banka v uplynulých letech stavěla hlavně na úvěrech. "To však v celkovém kontextu není žádný problém, protože v rámci celé skupiny máme velmi vyrovnanou finanční strukturu," řekl Wimmer.

V Maďarsku a na Ukrajině má Erste necelých 5 % celkové klientely. Na Ukrajině bankovní systém podle Wimmera funguje jen částečně a vyžaduje strukturální reformu. Podle něj tam dojde k masivní konsolidaci, nicméně Erste na Ukrajině momentálně žádné akviziční příležitosti nevyhledává. "Máme nyní téměř 17 milionů zákazníků a tím tržní podíl v průměru 18 %. To je dostatečný prostor pro organický růst," říká Wimmer.

Erste Group podle Wimmera neplánuje žádné velké propouštění zaměstnanců, jako k tomu pod tíhou finanční a hospodářské krize přistupuje řada firem po celém světě, nicméně určitá úsporná opatření bude muset podstoupit. "Budeme si muset promyslet, zda si vše, co si chceme pořídit, nyní pořídíme - od nábytku přes auta, IT, Software (40 EUR, 2,04%), Poradce." Navíc se podle něj management vzdal bonusů a tím tak zhruba poloviny svých příjmů.

Ohledně dalšího vývoje je Wimmer optimistický. "Jako retailová banka jdeme do této krize s velmi pevným fundamentem a já počítám s tím, že celkově dále porosteme i v roce 2009 a že z této krize vyjdeme se silnější pozicí, než jsme do ní vešli," říká. Prý si dovede představit, že v bankovním sektoru dojde k výrazným změnám v tržních podílech a banky, které nemají velmi silnou a stabilní vkladovou základnu by mohly utrpět značné ztráty. Právě Erste Bank by z této situace mohla profitovat, říká Wimmer.

(Zdroj: WirtschaftsBlatt)


Váš názor
 • Pro PATRII - chybka
  10.12.2008 11:15

  siný = silný "sází na siný obchodní model"
  jr
  • Re: Pro PATRII - chybka
   10.12.2008 11:17

   Děkujeme za upozornění, chybu jsme opravili.
   Patria Online
  • Re: Pro PATRII - chybka
   10.12.2008 11:17

   Další: nevyedává = nevyhledává "nicméně Erste na Ukrajině momentálně žádné akviziční příležitosti nevyedává"
   jr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data