Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Island zřejmě požádá o členství v EU na začátku příštího roku

Island zřejmě požádá o členství v EU na začátku příštího roku

11.12.2008 12:45
Autor: mediafax

REYKJAVÍK (MEDIAFAX) - Komisař Evropské unie pro rozšíření Olli Rehn uvedl, že Island zřejmě požádá o zahájení přístupových rozhovorů do EU na začátku roku 2009. Informuje o tom agentura Reuters.

"Připravujeme se na možnost, že Island požádá o vstup do EU. Je to hudba začátku příštího roku," řekl Rehn před začátkem evropského summitu v Bruselu. Island by neměl mít s přístupovými rozhovory problém, protože země již přijala většinu evropských právních norem.

Islandský premiér Geir Haarde, který je velkým odpůrcem vstupu země do EU, prohlásil, že rozhovory začnou "ve správný čas". Haarde však byl nucen zmírnit svůj postoj poté, co Island v říjnu zasáhla finanční krize. Přijetí eura by totiž mohlo islandské ekonomice pomoci.

Premiérova Nezávislá strana také změnila termín konání své konference z října 2009 na leden příštího roku, aby projednala připojení k 27 členským státům EU. Island také hodlá vytvořit speciální komisi.

Islanďané dlouho váhali, zda je pro ně výhodné vstoupit do unie. Obávali se zejména ztráty nezávislosti a omezení rybářství, jehož výnosy tvoří významnou položku v islandském rozpočtu. Z nového průzkumu veřejného mínění zhotoveného na konci listopadu pro islandský deník Fréttabladid však vyplývá, že členství Islandu v Evropské unii nyní schvaluje kolem 60 procent jeho obyvatel. Ve srovnání s obdobným průzkumem z října tohoto roku tak pozitivní názor Islanďanů na vstup jejich země do evropského společenství poklesl zhruba o devět procent.

Tisíce lidí koncem listopadu demonstrovaly v islandském hlavním městě Reykjavík a požadovaly rezignaci premiéra Haardeho i guvernéra centrální banky Davida Oddssona kvůli selhání během finanční krize, která zasáhla tamní ekonomiku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2026
18:10Setrvačné akcie jsou opět v kurzu. Jak se chovají během nafukování a vyfukování bubliny?
16:49KKCG Financing a.s.: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
15:49Analytický radar: AI rally nekončí. Hardware bere vše, software krvácí a lano se začíná napínat
14:43Silná data z trhu práce mění očekávání. Trh začíná počítat s růstem sazeb  
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y