Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v říjnu: Vnější nerovnováha na vzestupné dráze

Platební bilance v říjnu: Vnější nerovnováha na vzestupné dráze

12.12.2008 11:18
Autor: David Marek

Schodek běžného účtu platební bilance se v říjnu prohloubil na 22 miliard korun z 12 miliard v říjnu. Při zhoršení situace v zahraničním obchodu není faktoru, jež by kompenzoval deficit bilance výnosů zatížený výplatou dividend.

Zahraniční obchod se zbožím se ponořil do deficitu a poslední baštou kladných čísel se stala bilance služeb s přebytkem 5,5 miliardy korun. Nicméně i zde lze očekávat postupné zhoršování bilance. Zatímco zahraniční poptávka kvůli recesi v eurozóně vysychá, domácí poptávka je na tom o něco lépe. Výsledkem bude zhoršení bilance v obchodu se zbožím a následně i se službami.

Bilance výnosů je tradičně největším břemenem běžného účtu. Zde se totiž účtují zisky zahraničním investorům vytvořené v české ekonomice. Za deficitem v této části platební bilance ve výši 24,5 miliardy korun stojí téměř rovným dílem dividendy a reinvestované zisky. Při nižším objemu produkce a zisků v příštím roce bude klesat i deficit bilance výnosů. Zároveň lze očekávat, že zahraniční investoři spíše omezí reinvestice svých zisků než výplatu dividend, která pomůže nekapitalizovat mateřské společnosti v západní Evropě. Reinvestované zisky dnes přitom tvoří většinu přílivu přímých zahraničních investic.

V portfoliových investicích je patrný vliv finanční krize na zvýšení averze k riziku, který vedl k tomu, že se zahraniční investoři zbavovali českých státních dluhopisů. Další výprodeje ze strany zahraničních investorů postihly i akcie na pražské burze.

Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu ve výši 114 miliard korun (3,0 procenta HDP) po loňském schodku 89 miliard (2,5 procenta HDP). V příštím roce by se mohl schodek prohloubit na 190 miliard korun (5,0 procent HDP).


Váš názor
  • Patria
    12.12.2008 12:52

    pane Marku, nevite nahodou, vo ci platebni bilanci je ve vasem clanku rec?
    hm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů