Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rafaj: Zadlužení domácností může v ČR vyvolat krizi jako v USA

Rafaj: Zadlužení domácností může v ČR vyvolat krizi jako v USA

18.12.2008 16:09
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Prudký nárůst zadlužení domácností spotřebitelskými úvěry může v Česku vyvolat ekonomickou krizi podobnou té, k níž došlo začátkem podzimu ve Spojených státech. Novinářům to dnes řekl člen rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Petr Rafaj, který představil iniciativu Stop lichvě!, jež se bude snažit zadluženým občanům pomáhat.

"Prudké tempo zadlužování domácností, které je motivované spotřebou, a nikoliv dlouhodobou investicí, je velmi rizikové a může vést k ekonomické krizi v České republice," řekl Rafaj. Zadlužení obyvatelstva se prý prudce zvyšuje, ročně zhruba o třetinu. "Očekává se, že poměr dluhu k hrubým disponibilním příjmům domácností dosáhne letos 57 procent, zatímco v roce 2007 to bylo 40 procent," dodal.

Velmi pravděpodobná rizika, která mohou nastartovat negativní vývoj v české ekonomice související se spotřebitelskými úvěry, jsou podle Rafaje především pád cen nemovitostí, výrazný růst úrokových sazeb, snížení reálného příjmu domácností v důsledku celosvětové ekonomické krize a následné sklapnutí dluhové pasti.

Průměrné zadlužení domácností v ČR je podle něj sice nižší, než je tomu běžné ve světě, avšak zvláště rizikový je prudký nárůst zadlužení sociálně slabých domácností. Ty snadno získávají spotřebitelské půjčky nebo úvěry od lichvářů, což jsou úvěry sice snadno dostupné, ale obtížně splatné. "Legislativní prostředí je divoké a umožňuje reálnou existenci lichvy, kterou stát nepotírá, ale naopak podporuje," podotkl Rafaj.

Vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd UK Martin Potůček míní, že selhávají školy i tržní prostředí. Jedinec je podle něj ve srovnání s agresivní reklamou bank a finančních institucí slabším partnerem, a nelze tak od něj očekávat suverénní a odpovědná rozhodnutí. "Občan se ocitá v nerovnoprávném postavení proti silným finančním institucím. Stát selhává, občany před riziky předlužování nechrání a nereguluje chování tržních subjektů," poznamenal.

Počet jedinců, kteří si nevědí rady s řešením ekonomické situace a končí v psychiatrických léčebnách, roste. "Snadná dostupnost úvěrů v kombinaci s rizikovými faktory, tedy závislostí, impulzivním chováním, nižším intelektem, vede k mimořádnému ohrožení některých sociálních skupin takzvanou dluhovou pastí," uvedl primář Oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Václav Dvořák. Dopady osobních bankrotů a exekucí mají podle něj dlouhodobý charakter a podílejí se na zhoršení stavu pacientů i celkového psychického zdraví populace.

Příčinu současného vývoje vidí představitelé iniciativy Stop lichvě! také ve změně hodnotového systému české společnosti za posledních deset let, ve snadné až nezodpovědné dostupnosti úvěrů, lichvářských úrocích u spotřebitelských úvěrů a s klamavou reklamou hraničícím marketingu finančních institucí. Chce proti tomu bojovat změnou legislativy, vzděláváním či poradenstvím na portále www.stoplichve.cz


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data