Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Coface: Červen lámal rekordy v počtu návrhů na konkurz, na podzim se situace ještě zhorší

Coface: Červen lámal rekordy v počtu návrhů na konkurz, na podzim se situace ještě zhorší

14.8.2009 11:57
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Letošní červen byl historicky nejhorší měsíc co do počtu i co do meziměsíčního navýšení počtu návrhů na konkurz. V pátek to uvedla společnost Coface Czech, která dlouhodobě monitoruje solventnost na tuzemském trhu.

Jsou však významné rozdíly mezi vývojem insolvence v jednotlivých krajích, stejně jako v jednotlivých odvětvích

„V červnu letošního roku počet návrhů na konkurzy českých podniků dosáhl půl tisícovky s meziměsíčním nárůstem o 113,“ řekl Radek Laštovička, ředitel Coface Czech.

Ve vývoji insolvence v jednotlivých krajích jsou však významné rozdíly. Ve třech krajích v prvním pololetí počet návrhů na konkurz meziročně klesl, a to v Karlovarském, Královéhradeckém a Pardubickém.

Naopak největší nárůst návrhů na konkurz zaznamenali v Plzeňském kraji (o 58 procent), dále v kraji Ústeckém a Jihomoravském. Tyto kraje však měly nejnižší nárůsty návrhů na konkurz z prvního pololetí 2008 do druhého pololetí 2008. „Lze soudit, že dopady krize do Plzeňského, Ústeckého a Jihomoravského kraje přišly se zpožděním oproti jiným krajům,“ uvedl Laštovička.

Z porovnání 1. pololetí 2009 oproti 1. pololetí 2008 vychází jasně nejhůř Vysočina, kde je počet návrhů na konkurz více než tři a půl násobný.

Největší počet návrhů na konkurz registrují v Praze, až 30 procent. Dalšími regiony s vysokým počtem návrhů na konkurz byly Jihomoravský (13 %) a Moravskoslezský kraj (10 %).

Z odvětvového hlediska je na tom nejhůře co do míry insolvence (počet návrhů na konkurz k počtu registrovaných subjektů) textilní průmysl, pro který se míra insolvence v 1. pololetí 2009 přehoupla přes půl procenta (0,6 %). Po něm následují sektor nábytkářský (0,51 %) a chemický průmysl (0,46 %).

Naopak nejlépe si v letošním prvním pololetí stojí veřejné služby (0,03 %) a finanční služby (0,04 %).

Co do nárůstu počtu návrhů na konkurz je na prvním místě sektor těžby a zpracování kovů, kde se míra insolvence téměř zečtyřnásobila. Zhruba trojnásobný růst byl zaznamenán v sektoru těžby a zpracování dřeva a sektoru výroby strojů a zařízení.

„Přestože z některých exportních trhů začínají přicházet první povzbudivé signály, očekáváme, že podzim přinese nové rekordy co do počtu insolvencí českých podniků,“ řekl Laštovička s tím, že se rovněž předpokládá další zhoršení platební morálky českých podniků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data