Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfD: Vyhoštění ruských diplomatů souvisí s energetikou

MfD: Vyhoštění ruských diplomatů souvisí s energetikou

07.09.2009 9:41
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Nedávné vyhoštění dvou ruských diplomatů z Česka souvisí podle Mladé fronty Dnes (MfD) s aktivitou ruských agentů v oblasti jaderné energetiky, dodávek ropy a zemního plynu. Podle MfD to vyplývá z informací ekonomů, bezpečnostních expertů a diplomatů. Moskva se prý zaměřuje na dostavbu Temelína, zájem má i na podílu v českých rafinériích.
 
Informaci o vyhoštění dvou ruských diplomatů přinesl před týdnem server iDnes.cz. Uvedl, že z České republiky byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a že dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať už se nevrací z dovolené. Důvodem mělo být podle serveru napojení diplomatů na ruské tajné služby.

Již v loňském roce Bezpečnostní informační služba (BIS) uvedla, že se ruské tajné služby snažily ovlivnit veřejné mínění a vyvolat odpor proti vybudování amerického radaru v Brdech. Také podle Vojenského zpravodajství Rusko věnovalo značné úsilí tomu, aby zabránilo výstavbě vojenské základny v Česku. MfD ale napsala, že americký radar, který byl doposud médii nejčastěji zmiňován, není pro Rusko tím nejdůležitějším tématem.

"Moskva uvolnila v posledních letech astronomické částky, aby získala vliv v důležitých firmách či energetických projektech. Doma Rusům sice příliš nefungují, ale oni jsou v klidu. Vlastní nebo spoluvlastní podniky či plynárenské firmy na Západě. A ty jim šlapou jako hodinky," řekl MfD nejmenovaný vlivný diplomat.

K Moskvou ostře sledovaným projektům patří hlavně dostavba dvou jaderných bloků Temelína. "Po oznámení, že vypíšeme zakázku, projevili Rusové obrovský zájem," řekl MfD manažer ČEZ. Elektrárenský gigant navíc požaduje i závazek dodat v případě potřeby další reaktory pro zahraniční zakázky. Podle MfD se jedná o obchod za stovky miliard korun.

Rusové mají zájem také o české rafinerie. Ropná firma Shell svažuje prodej podílu ve firmě Česká rafinérská, kterou majoritně ovládá tuzemský Unipetrol. Jedním ze zájemců je i ruská firma Lukoil.

Z nedávno zveřejněné výroční zprávy BIS vyplývá, že ruští agenti se snaží prosazovat své zájmy v Česku. Pokouší se navázat kontakty zejména se členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  
17:32Negativní závěr týdne ve znamení firemních zpráv  
17:14Pasivní Fed, ale aktivní finanční podmínky – k čemu směřují?
16:49Společnost Johnson & Johnson plánuje v USA investovat 55 miliard USD
16:05Ruská centrální banka nechala základní úrok na 21 procentech, nevylučuje zvýšení
16:00Perly týdne: Zanedbaná Tesla a prosperující NVIDIA
15:14Americké akcie klesají a naznačují pokračování korekce  
14:21Výsledky Nike: Obrat k růstu bude ještě chvíli trvat. Společnost drtí cla vůči Číně a Mexiku  
11:32Německá Spolková rada schválila historický finanční balík na obranu a infrastrukturu
11:30Důvěra v ekonomiku ČR v březnu opět vzrostla, je nejvyšší skoro za tři roky
11:00Stratégové se po letech otáčí k Evropě čelem a navyšují mediánový cíl pro evropské akcie
9:57Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:47MONETA Money Bank, a.s.: Valná hromada
9:44Nálada spotřebitelů i podnikatelů na vzestupu
9:38Komerční banka, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
9:28Komerční banka, a.s.: Informace o konání řádné Valné hromady
9:07Rozbřesk: Evropa zvyšuje výdaje do obrany. A bude znovu dvourychlostní!
9:00RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
8:20Rošáda ve vedení Apple má za cíl vrátit AI úsilí do správných kolejí. Výdaje na obranu budí obavy o fiskální stabilitu Evropy, akciové futures padají  
5:56Fidelity International: Neodepisujte tradiční automobilky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data