Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zamrazilová (ČNB): Zvyšování sazeb bude záviset na vývoji inflace

Zamrazilová (ČNB): Zvyšování sazeb bude záviset na vývoji inflace

21.1.2010 17:38
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Centrální banky v Evropské unii by se měly poučit z finanční krize a sjednotit národní dohled nad finančním sektorem. Ve čtvrtečním vysílání Rádia Česko to řekla vrchní ředitelka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová.

V současné době v Evropské unii funguje v 27 zemích kolem 70 regulátorů a dohlížitelů, což podle ní není transparentní situace.

"To, co pomohlo české ekonomice nestat se obětí finanční krize, byla právě integrace dohledu do centrální banky. My jsme jednou z mála zemí, ne-li jedinou, kde dohled je integrován do centrální banky. Základem v každé jednotlivé zemi by mělo být integrovat dohled do jedné instituce, ideálně do centrální banky," řekla Rádiu Česko Zamrazilová.

Integrovaný dohled ČNB nad finančním sektorem v České republice podle ní významně přispěl k tomu, že krize na Českou republiku nedopadla tak tvrdě jako v jiných zemích.

"Díky tomu jsme měli informace rychle a kompletně. Byla to těžká doba a hodně práce, ale možnost komunikace a rychlé reakce se vyplatila. Nešlo o to, že by bylo něco s naším finančním sektorem v nepořádku, problémem byla krize důvěry a nešťastně vypuštěný signál mohl spustit lavinu, která by se obtížně řešila," řekla v diskusním pořadu Studio Česko Zamrazilová.

Centrální banky by podle ní také měly brát v úvahu také finanční stabilitu a zakotvit ji v zákoně. "My jakožto centrální banka máme finanční stabilitu jako jednu z preferencí. Pracujeme s tímto pojmem již minimálně pět let, a to je také jeden z důvodů, proč náš finanční sektor nebyl krizí zasažen. Provádíme v rámci této aktivity zátěžové testy, které jsou kvalitní, přísné a které by nám rizika měly odhalit včas," řekla Zamrazilová.

ČNB byla jednou z prvních evropských centrálních bank, která už v srpnu 2008 sáhla ke snižování úrokových sazeb. Vývoj úrokových sazeb bude podle Zamrazilové záviset na inflaci.

"Vše bude záviste na vývoji inflace. Našim primárním cílem je cenová stabilita, inflační cíl dvě procenta. A vše bude záviset na tom, zda se objeví inflační tlaky. Jakmile se inflační tlaky objeví, budeme jednat okamžitě," řekla Rádiu Česko Zamrazilová.


Váš názor
  •  
    22.1.2010 12:47

    Finanční sektor v CZ nebyl zasažen zejména z důvodů malé expozice v troubled assets. Na tom regulátor nemá zásluhu. Věc integrace dohledu je jiná otázka... A co znamená přesně termín "finanční stabilita" a jak ho zakotvit do zákona, aby to neznamenalo skrytou možnost regulátora mluvit úplně do všeho, to ví asi zatím jen paní vrchní ředitelka :)
    Blekota
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba