Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs jako manažer řeckých dluhopisů skrze zatajení měnových swapů ovlivnila podmínky aukcí a údaje o řeckém dluhu

Goldman Sachs jako manažer řeckých dluhopisů skrze zatajení měnových swapů ovlivnila podmínky aukcí a údaje o řeckém dluhu

17.2.2010 17:11
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Banka Goldman Sachs, která pro Řecko vystupovala v roli manažera emisí vládních dluhopisů v objemu celkem 15 miliard dolarů postupně od roku 2002, „opomněla“ investory informovat o uzavřených měnových swapech, které před investorským publikem umožnily zkreslit celkovou hodnotu řeckého vládního zadlužení, přesně rozsah deficitu. V dokumentech v nejméně k šesti z celkem deseti transakcí řeckých vládních dluhopisů podle agentury Bloomberg, která prověřila prospekty k transakcím, není o existenci měnových swapů žádná zmínka. Goldman Sachs tak dosáhla lepších cen pro tyto emise. „Cena dluhopisů musí odrážet realitu řeckých vládních financí,“ uvádí Bill Blain z Matrix Corporate Capital LLP v Londýně. „Pokud banka dluhopisy investorům upisovala na základě veřejně dostupných informací, mezi které informace o swapech nepatřily, jednoduše z investorů dělala hlupáky,“ uvádí Blain. Mluvčí banky v New Yorku Michael DuVally odmítl vyjádření.

Goldman Sachs je kritizována evropskými politiky a objevují se spekulace kolem toho, zda banka pomohla Řecku tímto způsobem stlačit deficit při jeho vstupu do eurozóny. Eurostat požaduje do konce tohoto týdne předložení dokladů k transakcím se swapy a vyšetřování zvažuje rozšířit na další evropské země. „Swapy využité Řeckem k řízení dluhu byly v době jejich použití legální,“ uvedl řecký ministr financí George Papaconstantinou. Podle dat Bloomberg Goldman Sachs od roku 2002 za vedení řeckých emisi od země vyinkasovala 735 milionů eur, tedy přibližně miliardu dolarů.

„Pokud se lidé začnou skutečně obávat o reálnost čísel, bude to pro Řecko to nejhorší,“ uvedl bývalý hlavní ekonom MMF a nynější profesor School of Management v Cambridge Simon Johnson. Swap umožnil Řecku vylepšit rozpočtové parametry a splnit cíl pro měnovou unii. Znalost věci by bezpochyby změnila očekávání investorů ohledně rizika spojeného s investicemi do řeckých papírů a jejich ochotu platit určité sumy za dluhopisy. „Pro Goldman Sachs jde o ukázkový střet zájmů,“ uvádí profesor. Řecké vládní vyšetřování tento týden identifikovalo sérii swapových ujednání, které umožnily zemi hýbat s deficitem. Řecko podle vyšetřování využilo swapy k odložení úrokových plateb, což dle dokumentu způsobilo Řecku „dlouhodobé škody“.

Podle Christofora Sardelise, šéfa řecké Public Debt Management Agency, transakce s Goldman Sachs sestávala z křížového měnového swapu na 10 mld. vydaného dluhu v dolarech a jenech. Ten byl swapován do EUR s využitím historických směnných kurzů. Na světlo vyšlá operace má již nyní za následek tlak evropských politiků v čele s lucemburským ministrem financí Junckerem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Banka se stala součástí širší manipulace s čísly tak, aby měnová unie mohla vypadat jako podle pravidel fungující celek,“ uvádí Bill Blain.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • opet gs
    17.2.2010 20:15

    GS ma prsty snad ve vsem.
    martin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university