Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs jako manažer řeckých dluhopisů skrze zatajení měnových swapů ovlivnila podmínky aukcí a údaje o řeckém dluhu

Goldman Sachs jako manažer řeckých dluhopisů skrze zatajení měnových swapů ovlivnila podmínky aukcí a údaje o řeckém dluhu

17.02.2010 17:11
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Banka Goldman Sachs, která pro Řecko vystupovala v roli manažera emisí vládních dluhopisů v objemu celkem 15 miliard dolarů postupně od roku 2002, „opomněla“ investory informovat o uzavřených měnových swapech, které před investorským publikem umožnily zkreslit celkovou hodnotu řeckého vládního zadlužení, přesně rozsah deficitu. V dokumentech v nejméně k šesti z celkem deseti transakcí řeckých vládních dluhopisů podle agentury Bloomberg, která prověřila prospekty k transakcím, není o existenci měnových swapů žádná zmínka. Goldman Sachs tak dosáhla lepších cen pro tyto emise. „Cena dluhopisů musí odrážet realitu řeckých vládních financí,“ uvádí Bill Blain z Matrix Corporate Capital LLP v Londýně. „Pokud banka dluhopisy investorům upisovala na základě veřejně dostupných informací, mezi které informace o swapech nepatřily, jednoduše z investorů dělala hlupáky,“ uvádí Blain. Mluvčí banky v New Yorku Michael DuVally odmítl vyjádření.

Goldman Sachs je kritizována evropskými politiky a objevují se spekulace kolem toho, zda banka pomohla Řecku tímto způsobem stlačit deficit při jeho vstupu do eurozóny. Eurostat požaduje do konce tohoto týdne předložení dokladů k transakcím se swapy a vyšetřování zvažuje rozšířit na další evropské země. „Swapy využité Řeckem k řízení dluhu byly v době jejich použití legální,“ uvedl řecký ministr financí George Papaconstantinou. Podle dat Bloomberg Goldman Sachs od roku 2002 za vedení řeckých emisi od země vyinkasovala 735 milionů eur, tedy přibližně miliardu dolarů.

„Pokud se lidé začnou skutečně obávat o reálnost čísel, bude to pro Řecko to nejhorší,“ uvedl bývalý hlavní ekonom MMF a nynější profesor School of Management v Cambridge Simon Johnson. Swap umožnil Řecku vylepšit rozpočtové parametry a splnit cíl pro měnovou unii. Znalost věci by bezpochyby změnila očekávání investorů ohledně rizika spojeného s investicemi do řeckých papírů a jejich ochotu platit určité sumy za dluhopisy. „Pro Goldman Sachs jde o ukázkový střet zájmů,“ uvádí profesor. Řecké vládní vyšetřování tento týden identifikovalo sérii swapových ujednání, které umožnily zemi hýbat s deficitem. Řecko podle vyšetřování využilo swapy k odložení úrokových plateb, což dle dokumentu způsobilo Řecku „dlouhodobé škody“.

Podle Christofora Sardelise, šéfa řecké Public Debt Management Agency, transakce s Goldman Sachs sestávala z křížového měnového swapu na 10 mld. vydaného dluhu v dolarech a jenech. Ten byl swapován do EUR s využitím historických směnných kurzů. Na světlo vyšlá operace má již nyní za následek tlak evropských politiků v čele s lucemburským ministrem financí Junckerem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „Banka se stala součástí širší manipulace s čísly tak, aby měnová unie mohla vypadat jako podle pravidel fungující celek,“ uvádí Bill Blain.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • opet gs
    17.02.2010 20:15

    GS ma prsty snad ve vsem.
    martin
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data