Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jelínek (NWR): Poptávka oceláren zvedla cenu uhlí o 87 %, část z nich v regionu CEE jede na plnou kapacitu

Jelínek (NWR): Poptávka oceláren zvedla cenu uhlí o 87 %, část z nich v regionu CEE jede na plnou kapacitu

15.04.2010 7:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Obnovený růst poptávky po uhlí ze strany evropských oceláren vyústil v růst ceny dodávaného uhlí o 87 procent. Uvedl to finanční ředitel těžební společnosti NWR Marek Jelínek. Podle něj některé ocelárny v Evropě již dosáhly své plné produkční kapacity. „Ocelárny v regionu střední a východní Evropy se z krize dostaly relativně brzy,“ uvedl Jelínek. „V ocelárenské produkci v CEE jsme zaznamenali silný růst. Využití kapacity oceláren v regionu vzrostlo na 80 až 100 procent,“ řekl finanční ředitel Jelínek. Oživení je patrné také v západní Evropě. Federace ocelářů v Německu, které je největším evropským producentem oceli, uvedla, že v loňském roce produkce odvětví v zemi proti roku 2008 vzrostla o 92 procent.

Světové trhy se základními materiály ovládá přechod hlavních hráčů na čtvrtletní kontrakty proti dosavadním ročním smlouvám ve snaze pružněji reagovat na cenové změny a podmínky na trzích. „Největší světoví producenti na zkrácení kontraktů tlačí velmi důrazně a pokud se kvartální perioda stane novým standardem, pak si myslím, že je pravděpodobné, že středoevropský region bude následovat trend růstu cen v dalších částech světa,“ uvedl Jelínek. Světová těžební jednička BHP Billiton a rovněž Rio Tinto, které je světovou trojkou, získaly v rámci nově dojednaných kvartálních kontraktů na dodávky koksovatelného uhlí do Japonska nárůst ceny za tyto dodávky o 55 procent ke 200 USD za tun, v přepočtu na eura aktuálním kurzem 147 EUR/t. NWR dnes uvedlo, že odsouhlasilo prodej 80 % z prodejů koksovatelného uhlí v objemu 5,5 milionu mt externím zákazníkům na ceně 163 EUR/t.

NWR dnes oznámila lepší než očekávané podmínky kontraktů na dodávky uhlí pro rok 2010, což v kombinaci s oznámeným navýšením očekávaní těžební produkce pro rok 2010 vystřelilo akcie společnosti v rámci jediného dne o 21,5 % výše na metu 275,50 Kč/akcie, což je devatenáctiměsíčním maximem titulu, a pražská burza tak po dlouhé době zažila přerušení obchodování na titulu z důvodu nadměrného růstu. Na londýnské burze titul posílil o 22 procent na 9,6 GBP, tedy v přepočtu 272 korun. Od počátku letošního roku jsou tak akcie NWR silnější již o 71 procent a tržní valuaci NWR vynesly na 2,5 miliardy britských liber (3,9 mld. USD).

Tržní konsensus pro zisk NWR před zdaněním a odpisy v letošním roce je dle agentury Bloomberg aktuálně posazen na úrovni 378 milionů eur. Jelínek pro tuto chvíli jakýkoli výhled poskytnout odmítl.

NWR je dodavatelem tuzemské pobočky největší světové ocelárny ArcelorMittal v Ostravě. V jednání jsou akvizice dolů v sousedním Polsku i průzkum dalším možných zdrojů v tuzemsku. „S polskou vládou jednáme na mnoha úrovních a jsme přesvědčeni, že tato jednání vyústí v akvizici polských aktiv,“ uvedl finanční ředitel NWR Jelínek.

(Zdroj: NWR, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)