Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko zasáhl skandál s noční výrobou

Španělsko zasáhl skandál s noční výrobou "sluneční" elektřiny

15.4.2010 12:01
Autor: ČTK

Praha 15. dubna (ČTK) - Řada španělských provozovatelů solárních elektráren zřejmě vyrábí "sluneční" elektřinu i v noci, nikoli však díky zázračné technologické inovaci, ale pomocí osvětlení poháněného dieselovými generátory. O těchto praktikách jako první informoval list El Mundo s odvoláním na informované zdroje ze španělské energetiky a na dopis státního tajemníka pro energetiku Pedra Marina.

Španělský audit solárních elektráren od listopadu 2009 do letošního ledna podle předběžných výsledků ukázal, že v době od půlnoci do sedmé hodiny ranní dodaly solární panely ve sledovaných měsících do energetické sítě celkem 4500 megawatthodin elektrické energie. Podle odhadů činí škoda asi 2,6 milionu eur (65 milionů Kč).

"Je to jen vrcholek ledovce," řekl španělskému listu jeden z expertů na energetiku. Noční nasvěcování se dá snadno odhalit, někteří operátoři však používají tyto praktiky i ve dne, aby simulovali větší výkon svých zařízení a dostali za dodanou elektřinu více peněz, uvádí list.

O nasvěcování fotovoltaických panelů výkonnými reflektory zapojenými do naftových generátorů se dříve mluvilo spíše v nadsázce jako o možném nebezpečí. Tato praktika je však velmi výhodná a vzhledem k obrovskému cenovému rozdílu mezi levnou elektřinou ze standardních elektráren a povinně vykupovanou drahou solární energií téměř neodolatelná. Cena solární elektřiny je proti běžné elektřině z uhlí zhruba pětinásobná a provozovatelé sítí jsou povinni vykupovat solární elektřinu za oficiálně stanovenou cenu.

Španělsko donedávna díky obřím dotacím a povinným výkupům zažívalo solární boom a po Německu má v Evropě druhý největší počet slunečních elektráren s instalovaným výkonem v objemu přes 3300 megawattů. Vláda však na konci roku 2008 dotace drasticky seškrtala a výrazně omezila velikost dotovaných projektů, načež celá solární "bublina" splaskla. Spekulanti se solární energií se od té doby snaží využít velkého rozdílu cen různých zdrojů a benevolentní regulace nových kapacit zejména v Německu a České republice.

Španělská fotovoltaická asociace ASIF vyzvala podle agentury Bloomberg úřady, aby možné podvody provozovatelů solárních panelů vyšetřily. ASIF zejména lituje toho, že zprávy o těchto podvodech pronikají do tisku a mají "škodlivé dopady na veřejnou pověst celého odvětví".

Solární energie ve Španělsku "byla finančním produktem, nikoli energetickým řešením", poukázal loni na spekulativní povahu neúměrně dotovaného odvětví šéf přední španělské energetické skupiny Iberdrola Ignacio Galán. Iberdrola je sice největším světovým producentem obnovitelné energie, namísto drahé fotovoltaiky se však soustředí na větrnou energii, která je mnohem levnější a není tak náročná na půdu.


Váš názor
 • Za 17 galonů dostanete 10 galonů
  15.4.2010 15:33

  Je to opravdu skvělé, ještě skvělejší než Etanolová "bioplaiva" kde studie v U.S. zjistily, že k výrobě 10 galonů "biopaliva" je nutné spálit (spotřebovat) 17 galonů nafty/benzínu. Ve jménu snižování emisí CO2.
  Detective
 • Hezký příklad
  15.4.2010 12:07

  deformace trhu dotacemi, zdánlivě pro dobrou věc
  Bo
  • Re: Hezký příklad
   15.4.2010 13:53

   jenom příklad hlouposti výkupců zelené energie. Mám takový dojem, že v ČR se nic takového stát nemůže protože se dodaný výkon konfrontuje s osvitovou mapou a stavem počasí den po dni. Takže kdyby chtěl někdo nafixlovat dodané množství může jenom v poměrně omezeném prostoru. Potom samozřejmě existují i sluneční elektrárny které soustředí teplo do média (nějaký roztavený křemík nebo co) a ty pak umí dodávat enerii i přes noc....
   Me2d
  • Re: Hezký příklad
   15.4.2010 12:56

   Málokterá dotace je pro dobrou věc a v oblasti technologií, výroby a ekonomiky vůbec žádná. Jakmile do něčeho vstoupí dotace, okažitě to zdeformuje a úplně překroutí principy ekonomiky, rentability a rozvoje...
   vik.tor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data