Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie Goldman Sachs propadají po obvinění SEC z podvodů s CDO (až -16 %), strhávají další banky v USA i Evropě

Akcie Goldman Sachs propadají po obvinění SEC z podvodů s CDO (až -16 %), strhávají další banky v USA i Evropě

16.4.2010 17:49
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (17.4. v 9:00): Americká komise pro cenné papíry SEC obvinila banku Goldman Sachs z podvodů na investorech při tvorbě a prodeji kolaterizovaných dluhových obligací (CDO), které přispěly ke vzniku nejhlubší finanční krize a následné ekonomické recese od Velké Deprese a škody odhadla až na jednu miliardu dolarů. „Banka Goldman Sachs uváděla nepravdivé údaje a úmyslně opomíjela klíčová fakta ohledně produktů navázaných na hypoteční dluh na pokraji pádu amerického nemovitostního trhu,“ uvedla ve zprávě SEC. Přímou žalobu SEC podala na víceprezidenta banky Goldman Sachs Fabrice Tourrea. SEC ve zprávě dále uvedla, že banka Goldman Sachs pod vedením CEO Looyda Blackfeina (55) strukturovala a uváděla na trh CDO, které odporovaly výkonu představovaného dluhu. „Produkty byly nové a komplexní, ale shledané konflikty a podvody byly staré a zřejmé,“ uvedl vyšetřovatel SEC Robert Khuzami. „Goldman Sachs umožnila klientovi, který sázel na pokles hypotečního trhu, významně ovlivnit výběr hypotečních produktů do investičního portfolia, zatímco dalším investorům banka tvrdila, že cenné papíry byly vybrány nezávislou nestrannou třetí stranou,“ uvedl SEC. Komise ovlinila Goldman Sachs z toho, že zatajila před investory, že firma Paulson & Co., sází proti CDO známým jako Abacus a ovlivnila výběr skladby porflolia. Hodnota CDO, které Goldman Sachs prodával, se odvíjí od toho, jak si vedou další cenné papíry kryté hypotečními úvěry horší kvality.

Banka Goldman Sachs v prohlášení reagujícím na obvinění SEC uvedla, že jej shledává kompletně nepodloženým a bude velmi důrazně bránit pověst společnosti a dopady na ní, které vyvolává toto obvinění.

Podle důvěrných zdrojů účastných při jednání byla banka Goldman Sachs před možným obviněním devět měsíců zpět varována a byla v kontaktu s vedením americké komise pro cenné papíry SEC ve snaze odvrátit možnost obvinění v civilním procesu. V březnu tohoto roku pak sama Goldman Sachs uvedla, že spolupracuje s regulátory ohledně "odpovědí na jimi předané otázky". Mluvčí Goldman Sachs odmítl informaci potvrdit či vyvrátit.

Akcie banky Goldman Sachs v americkém obchodování reagovaly  na počáteční zprávu o obvinění ze strany SEC prudkým pádem o 10 %,který se dále rozšířil až na 16% propad pod úroveň 160 USD/akcie. Ten se bleskově přenesl na další americké banky a finanční sektor jako celek v rámci S&P 500 odepisoval až 4 procenta. Morgan Stanley přinesl krok proti Goldman Sachs po 18. hodině ztrátu 5,5 % na 29,1 USD, JPMorgan -3,8 % k 46 USD/akcie. Bank of America, která dnes reportovala pozitivní hospodářské výsledky za 1Q10, propadá o 4,9 % na 18,5 USD, německá Deutsche Bank v USA dokonce o 7,5 % k 75,6 USD. Přes 6 % tratí Citigroup, 2,8 % odepisuje Wells Fargo.

Credit default swapy (CDS), tedy kontrakty na zajištění proti případnému selhání u Goldman Sachs, vylétly o 41,5 bazického bodu na 131,5 bps. Růst je nejrazantnější od listopadu roku 2008.

Panika dolehla také na Evropu, kde před koncem obchodování na vídeňské burze akcie Erste Bank nabraly ztrátu 3 procenta a akcie pojišťovací skupiny VIG oslabovaly o více jak 2 procenta. Evropské indexy následně zakončily páteční obchodování s výraznými ztrátami. Německý DAX odepsal 1,76 %, francouzský CAC 1,94 % a britský index FTSE 1,39 %.

"Je to zpráva zásadního charakteru, která na finanční trhy přináší nejistotu. Nepřekvapuje mě, že regulační orgány chtěly znát podrobnosti k transakcím v každé makléřské společnosti, aby zjistily případné nesrovnalosti, s nimiž by mohly narazit," řekl portfolio manažer v investiční společnosti Stifel, Nicolaus & Co Chad Morganlander. "Jádrem Goldman Sachs to ale neotřese. Já bych při výraznějším poklesu nakupoval. (Goldman Sachs) zaplatí pokutu, jejich akcie oslabí a uvnitř firmy bude vyšší pravděpodobnost nejistoty a rizika. Je ale třeba si zachovat odstup," řekl k reakci trhu Morganlander. "Pro finanční tituly je to ale zdrojem nejistoty a každý se musí ptát, kdo může být další na řadě, na koho SEC ukáže," dodal.

Na CNBC byly prezentovány spekulace, zda by tvrdý postoj úřadů vůči přední bance z Wall Street nemohl souviset s chystanou reformou dohledu nad finančním trhem. Reforma je jednou z priorit administrativy prezidenta Baracka Obamy, proti některým jejím aspektům se ale staví jak banky, tak část odborníků. Zmíněný odhad ztrát, které údajně překračují miliardu dolarů, se opírá právě o popsané transakce. Komise se teď bude snažit vymoci z banky zisky, kterých z uvedených transakcí dosáhla.

Americké obchodování nakonec skončilo s mírnějšími, než až 2% dosaženými ztrátami. Index S&P 500 odepsal 1,61 procenta na 1192,13 bodu, DJIA -1,13 % na 11018,66 bodu a Nasdaq -1,37 % na 2481,26 bodu. Akcie Godman Sachs zakončily páteční obchodování se ztrátou 12,79 % na úrovni 160,27 USD/akcie, v afterhours následně titul posílil o 0,53 % na 161,55 USD/akcie. Celý finanční sektor v USA odepsal 2,51 %, když nejvýraznější ztráty z dalších bank utrpěla v USA obchodovaná Deutsche Bank (-9,24 %), Morgan Stanley (-5,57 %) s Bank of America (-5,49 %) a Citigroup (-5,20 %).


Váš názor
  • Informovaný Jim Willie
    16.4.2010 19:28

    Podívejte, co psal Jim Willie v polovině února: http://www.pro-investory.cz/hat_trick_report_jim_willie/unor_2010_february_2010/
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data