Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barroso (EK): Německý reformní návrh na změnu smlouvy EU je naivní, jeho disciplína ale Evropě pomáhá

Barroso (EK): Německý reformní návrh na změnu smlouvy EU je naivní, jeho disciplína ale Evropě pomáhá

24.5.2010 17:59
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Za naivní označil úsilí Německa o změnu pasáží smlouvy e Evropské unii šéf Evropské komise José Manuel Barroso v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Podle šéfa EK by logickým následkem byly požadavky dalších zemí na změny smlouvy v otázkách, které by jim vyhovovaly. Slova Barrosa jsou reakcí na páteční představení devítibodového plánu Německa na „záchranu eura“ v rámci rady ministrů financí eurozóny Ecofin, zaměřený na prohloubení fiskální disciplíny, avšak zahrnující i proces vystoupení členské země z eurozóny a návrhy sankcí pro země porušující rozpočtová pravidla (více čtěte ZDE).

Barroso návrhy na dočasné odebrání hlasovacích práv v EU, které mimo jiné navrhuje německý plán na posílení rozpočtové disciplíny v rámci EU, za „podle ústavního práva téměř nemožné". „Nebudeme navrhovat změny smlouvy, ačkoli jsme dobrým myšlenkám otevřeni,“ uvedl diplomaticky, avšak přesto jasně Barroso pro FAZ. „Bylo by opravdu naivní se domnívat, že jedna země může měnit smlouvu o EU pouze v těch částech, které považuje za důležité,“ dodal Barroso směrem k úsilí Německa o změnu Paktu stability a růstu, do kterého chce prosadit v případě dlouhodobé fiskální nedisciplinovanosti sankce v podobě odepření strukturálních fondů a hlasovacích práv v rámci EU. „Procedury, v rámci kterých země s nadměrnými deficity nemohou hlasovat, existují. Další aktivity vidím jako nadměrné a téměř nemožné,“ uvedl Barroso.

Podle Barroso žádná z významných politických stran v Německu občanům země nevysvětlila, jak rozsáhlé byly pro zemi přínosy přijetí eura. Upozornil na německý obchodní přebytek a růst vývozu země do členských států EU. „Musíme lidem mnohem důkladněji říkat, co vše jim euro přineslo,“ uvedl svůj postoj Barroso. Euro v rozhovoru pro FAZ šéf Evropské komise označil za velmi silnou měnu, která není skutečným problémem EU a eurozóny. „Původ krize tkví v předlužení rozpočtů,“ uvedl Barroso s tím, že to, co by skutečně Evropě pomohlo, je prosazení německé kultury (disciplíny a rozpočtové stability) v širším měřítku. Jako příklad uvádí současnou diskusi o prosazení dluhové brzdy do francouzské ústavy.

Ohledně postoje samotné EU jako instituce k omezování rozpočtu Barroso uvedl, že by jej překvapilo, pokud by byl pro další období navržen úspornější rozpočet EU. Podle něj si globalizace vyžaduje skrze EU větší podíl politiky prováděné na nadnárodní úrovni.

(Zdroj: Franfurter Allgemeine Zeitung, Bloomberg, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data