Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Maloobchod se v dubnu vrátil k poklesu

ČSÚ: Maloobchod se v dubnu vrátil k poklesu

7.6.2010 9:17
Autor: 

Sezónně očištěné tržby klesly v dubnu v maloobchodě včetně motoristického segmentu meziměsíčně reálně o 2,3 % a meziročně o 4,2 %. Bez očištění se tržby meziročně snížily o 4,5 %. Největší podíl na meziročním poklesu měl prodej nepotravinářského zboží a motorových vozidel.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu v dubnu snížily meziměsíčně reálně o 2,3 % a meziročně o 4,2 %. Sezónně neočištěné tržby klesly ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 4,5 % (při stejném počtu pracovních dní letos i loni). Největší podíl na meziročním poklesu měl prodej nepotravinářského zboží a motorových vozidel.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily meziměsíčně reálně o 5,3 % a meziročně o 5,7 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 5,0 %, a to shodně za prodej motorových vozidel i za opravy.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezónně očištěné tržby snížily meziměsíčně reálně o 1,1 % a meziročně o 3,6 %. Sezónně neočištěné tržby klesly meziročně o 4,3 %, v tom za nepotravinářské zboží o 5,6 %, za potraviny o 3,5 % a za pohonné hmoty o 1,6 %.

Ze sledovaných sortimentů měl největší vliv na celkový pokles prodej výrobků pro domácnost ve specializovaných prodejnách (příspěvek k poklesu –1,5 p.b.) a prodej ve smíšených prodejnách s převahou potravin (- 1,0 p.b.). Nejvíce se tržby snížily podnikům prodávajícím mimo prodejny, stánky a trhy (o 11,7 %), dále prodejnám výrobků pro domácnost (o 9,9 %) a specializovaným prodejnám s převahou potravin (7,7 %), prodejnám výrobků pro kulturu a rekreaci (o 6,3 %), textilu a obuvi (o 6,1 %) a v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 5,6 %). Naopak rostly tržby podnikům s prodejem přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 3,8 %) a maloobchodu s počítačovým a komunikačním zařízením (o 2,7 %).

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 100,9 %. Výrazně vzrostly ceny pohonných hmot (o 19,0 %), podstatně méně pak ceny za léky a zdravotnické potřeby (o 2,1 %). Naopak nejvíce se snížily ceny počítačových a komunikačních zařízení (o 8,6 %), za použité zboží (o 5,1 %), v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 3,3 %), dále zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 3,2 %), oděvů a obuvi (o 2,8 %), výrobků pro kulturu a rekreaci (o 2,6 %) a potravin ve specializovaných prodejnách (o 2,4 %).

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v dubnu sezónně očištěné tržby v maloobchodě v EU 27 snížily meziměsíčně reálně o 1,2 %, meziročně po očištění o pracovní dny klesly o 1,6 %. Nejvíce se tržby snížily v Bulharsku a v Litvě (shodně o 11,7 %), v Dánsku (o 8,3 %) a v Lotyšsku (o 7,7 %), nejrychleji rostly na Maltě (o 8,7 %).

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university