Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČD plánují vydat mezinárodní dluhopisy až do výše 7,5 miliardy Kč

ČD plánují vydat mezinárodní dluhopisy až do výše 7,5 miliardy Kč

8.6.2010 16:38
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Dozorčí rada Českých drah dnes schválila plán investičního financování, který počítá s emisí mezinárodních dluhopisů až do výše 300 milionů eur (zhruba 7,5 miliardy korun). Peníze chce dopravce použít na obnovu vozidlového parku. ČTK to sdělili zástupci drah.

Vydání dluhopisů musí předcházet přidělení mezinárodního ratingu, plán počítá s tím, že dopravce by jej mohl mít letos na podzim. "Financování svých investic řeší prostřednictvím emisí dluhopisů prakticky všechny velké železniční společnosti, například v Německu, Rakousku nebo ve Francii," řekl generální ředitel ČD Petr Žaluda.

Dráhy si podle něj mohou dovolit vydat dluhopisy pro mezinárodní trh díky nízké míře nynějšího zadlužení a desetiletým smlouvám s kraji a ministerstvem dopravy, které si vlaky objednávají a hradí ztráty z jejich provozu.

"Ministerstvo financí bylo o tomto kroku informováno a po jednání se zástupci ČD a ministerstva dopravy vyjádřil ministr financí pochopení pro postup ČD, pouze si ještě vyžádal některé detailnější informace," sdělilo na dotaz ČTK ministerstvo financí.

První dluhopisy vydaly dráhy už koncem loňského roku. Ministerstvo financí tehdy jednoznačný souhlas s dluhopisy nevyslovilo, nicméně podle drah souhlas ministerstva není pro vydání dluhopisů nutný. Emise v objemu dvou miliard korun byla ale určena jen domácím investorům.

České dráhy letos vypíší výběrová řízení na dodávku nových či zmodernizovaných vlaků v rekordní hodnotě 16 miliard korun. Kupují například nové pantografy City Elefant, motorové vozy Regionova nebo vagony pro rychlíky.


Váš názor
  • no ta aby to nezadlužili moc
    8.6.2010 17:18

    chlapci ze soukromého sektoru...aby bylo ty dluhopisy z čeho taky splatit, že
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data