Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zkrácený týden na pražské burze: O NWR a uhlí a Erste dohánějící pokles ve Vídni a jeho následném umazávání; KB i Erste +5 %

Zkrácený týden na pražské burze: O NWR a uhlí a Erste dohánějící pokles ve Vídni a jeho následném umazávání; KB i Erste +5 %

9.7.2010 17:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Zkrácený týden zahájila pražská burza ve středu, také americké trhy byly v samém úvodu týdne uzavřeny a obchodovaly tak ve zkráceném režimu. Po pozitivním předchozím závěru týdne Praha ve středu zahájila v záporu a to především kvůli Erste Bank, který vydatně doháněla pokles realizovaný v úvodu týdne ve Vídni. Začátek seance tak pro Erste znamenal 3% pokles, zatímco NWR se ocitlo na 210 . Na ČEZu přišla zpráva v podobě plánu úspor a propouštění, jeho finální podoba má být projednána na podzim. Pegas Nonwovens překvapil ohlášením dividendy 0,95 EUR/akcie, která by měla být vyplacena v průběhu 3Q10. Ke Komerční bance přišla zpráva o zaměření jejích slovenských aktivit jen na velké klienty. NWR ovlivnil vzkaz od Citigroup, která snížila cílovou cenu pod vlivem opatrnějšího krátkodobého výhledu cen uhlí. Na Unipetrolu zase přišlo rozhodnutí soudu EU, který rozhodl ve prospěch Agrofertu ohledně zpřístupnění dokumentů a jeho předchozím prodeji státem. Středu zakončila Praha bez velkých změn, ale vývoj na Wall Street, která nakonec připsala přes 3 %, dával slušné vyhlídky na čtvrteční obchodování.

Do toho promluvila opět Citigroup snížením ceny na Erste Bank kvůli maďarské bankovní dani. Právě Wall Street ale udala tón celé seance a na mírně nadprůměrném objemu Erste zakončila výše o 7 % na 724 ! Celý trh se posunul o 2 procenta nahoru. KB po rozkolísané seanci skončila téměř beze změny.

Pátek začal na pražské burze nevýrazně a trh spolu se světovými burzami vyhlíží výsledkovou sezónu v USA. Na ČEZu přišla zpráva o nákupu 100% podílu v „akciovce“ FVE Vranovská ves, čímž ČEZ získal kontrolu nad další fotovoltaickou elektrárnou. Výhledy cen uhlí znovu hýbaly s cílovými cenami na NWR. Goldman Sachs přes jejich snížení ale cíl na titulu mírně zvýšila na zajímavých 325 , opačným směrem se z takto vysokých úrovní „cílovky“ vydala Credit Suisse, která svůj cíl na NWR podstatně srazila. Citigroup přišla s výhledem růstu akcií rozvíjejících se trhů do konce roku, zejména ve 4Q10, o 20-25 %, postavení českých titulů ale nepatří mezi nejzajímavější… Nový pravděpodobný ministr Kocourek (ODS) slibuje zachování limitů těžby uhlí a omezení důrazu na fotovoltaiku. Praha přes kolísavou, avšak ani jedním směrem výraznou seanci, nakonec získala 0,6 % a týdenní zisky tak udržela.

Celým týdnem se také nesou zprávy o evropských zátěžových testech bank. Zveřejnění výsledků je chystáno na 23. července (či kolem tohoto data), výsledky mají být k dispozici pro sektor jako celek i po jednotlivých bankách, mezi kterými je v celkovém počtu 91 institucí zahrnuta i Erste a Société Générale.

Tento týden je prvním s fungování Centrálního depozitáře, který nahradil SCP.

Celý kratší týden tak vyznívá příznivě pro index PX se ziskem 2,57 % na hodnotu 1147,80 bodu i většinu spadových titulů. Vítězem je bez výraznějších zpráv CETV s +7 %, následována oběma bankami (+5,7 % a +5 %). O 3,5 % je NWR, na opačném konci s mírnými ztrátami v řádu desetin procenta ČEZ, VIG a Orco, propadlíkem týdne je KITD s odepsanými více než 8 procenty k úrovni 181 .

Jednotlivé zprávy k tuzemskému akciového trhu naleznete v sekci Akcie ČR - ZDE. Pěkný víkend.

Vzestupy % Závěr SPAD Pády Závěr SPAD
CETV 7,17 450 KITD -8,63 181
Erste 5,76 729,5 Orco 119,8 -1,16
KB 5 3572 VIG -0,64 885
NWR 3,42 220,8 ČEZ -0,34 879
ECM 3,24 175,49 AAA -0,06 17,1
Pegas 2,65 426  
PM ČR 1,45 8725  
Unipetrol 0,79 191,5  
Tel O2 0,48 423      


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data