Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace stále mírně nad prognózou ČNB (komentář centrální banky)

Inflace stále mírně nad prognózou ČNB (komentář centrální banky)

12.7.2010 13:23
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v červnu 2010 meziročně o 1,2 %. Inflace tak setrvává ve spodní polovině tolerančního pásma okolo 2% cíle ČNB. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná primární dopady změn nepřímých daní, dosáhla v červnu 2010 hodnoty 0,1 %.

V porovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v červnu 2010 o 0,3 procentního bodu vyšší. Pro druhé čtvrtletí letošního roku sice prognóza centrální banky předpokládala mírné zrychlení meziroční inflace, to však bylo ve skutečnosti o něco výraznější. Zmíněná odchylka skutečnosti od prognózy červnové meziroční inflace byla přitom z velké části dána již vývojem v dubnu a květnu letošního roku. Hlavním důvodem odchylky od prognózy tak zůstává vyšší než očekávaný meziroční růst cen pohonných hmot. Vyšší oproti prognóze byl stejně jako v minulých dvou měsících též meziroční růst regulovaných cen. Prognóza dopadů změn nepřímých daní, cen potravin a korigované inflace bez cen pohonných hmot se naplnila. Korigovaná inflace bez pohonných hmot je v meziročním srovnání nadále výrazně záporná, a odráží tak dosavadní protiinflační působení dovozních cen a utlumené inflační tlaky z domácí ekonomiky.

Odchylka inflace od prognózy ČNB zůstává i v červnu mírná a navíc se i nadále týká omezeného okruhu položek spotřebního koše s obecně kolísavými cenami, takže celkově není prognóza zveřejněnými údaji zpochybněna. Celková inflace se podle ní bude v průběhu letošního roku dále postupně zvyšovat až mírně nad 2% cíl ČNB, který krátkodobě přesáhne mimo jiné vlivem již uskutečněných změn nepřímých daní. V roce 2011 pak inflace klesne mírně pod cíl. Měnověpolitická inflace bude zpočátku ležet pod celkovou inflací a bude se na horizontu měnové politiky zezdola přibližovat k cíli.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba