Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Za růstem cen průmyslových výrobců zejména koksárenství a rafinace; meziroční růst i u cen vývozu a dovozu

ČSÚ: Za růstem cen průmyslových výrobců zejména koksárenství a rafinace; meziroční růst i u cen vývozu a dovozu

15.7.2010 9:17
Autor: 

Meziměsíčně vzrostly v červnu v ČR ceny průmyslových výrobců o 0,5 %. Ceny stavebních prací klesly o 0,1 %, ceny tržních služeb o 0,5 %. Meziročně byly nižší ceny stavebních prací o 0,3 % a tržních služeb o 1,5 %. Ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 2,0 %.

Ceny průmyslových výrobců se zvýšily o 0,5 %. Nejvýznamněji stouply ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 2,8 %, koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 1,6 % a potravinářských výrobků o 0,4 %. Nejvíce se snížily ceny chemických látek a výrobků, a to o 1,3 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů klesly o 0,1 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 0,9 %. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se snížily o 0,5 % v důsledku poklesu cen za reklamní služby a průzkum trhu o 5,9 %. Vzrostly ceny za informační služby o 0,7 % a za služby v oblasti nemovitostí o 0,8 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby v úhrnu vzrostly o 0,1 %.


Meziročně ceny průmyslových výrobců vzrostly o 2,0 % (v květnu o 1,5 %). Růst cenové hladiny nejvíce ovlivnil vzestup cen zejména koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 29,6 %, chemických látek a výrobků o 14,8 % a obecných kovů o 6,0 %. Nejvýznamněji se snížily ceny potravinářských výrobků o 3,1 %, z toho nejvíce ceny mlýnských a škrobárenských výrobků o 12,9 % (naopak ceny mléčných výrobků vzrostly o 6,9 %). Ceny dopravních prostředků klesly o 3,7 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce stouply ceny energií o 7,0 %, nejvíce klesly ceny zboží krátkodobé spotřeby o 2,9 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů byly nižší o 0,3 % (v květnu o 0,2 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 2,0 % (v květnu o 0,7 %). Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly nižší o 1,5 % (v květnu o 1,8 %). Klesly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 7,9 %, za služby v oblasti nemovitostí o 2,5 % a za telekomunikační služby o 2,2 %. Vyšší byly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 14,0 %. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby klesly o 0,6 %.


V zemích Evropské unie (EU 27) podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně stouply o 0,2 % (v dubnu o 0,8 %). Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (o 3,4 %), na Kypru (o 2,0 %), v Litvě (o 1,3 %) a ve Slovinsku (o 1,2 %). V Německu a na Slovensku se ceny zvýšily shodně o 0,3 %. Ceny se snížily pouze v Řecku (o 0,6 %), ve Švédsku a ve Spojeném království (shodně o 0,5 %). Meziročně ceny v EU 27 v květnu stouply o 3,7 % (v dubnu o 3,6 %). Ceny se nejvíce zvýšily na Maltě (o 17,0 %), v Maďarsku (o 9,1 %), v Řecku (o 7,3 %) a ve Finsku (o 7,1 %). V Německu ceny vzrostly o 0,7 %. Pokles cen byl zaznamenán pouze na Slovensku (o 3,1 %) a v Lotyšsku (o 1,2 %).

Vývozní ceny, publikovan dnes ČSÚ za květen 2010, meziměsíčně rostly o 2,1 %, dovozní ceny pak o 2,7 %. Meziročně se vývozní ceny zvýšily o 0,3 %, dovozní ceny o 3,1 % po předchozích poklesech o 3,1 % a o 0,4 %. Směnné relace dosáhly meziměsíčně hodnoty 99,4 %, meziročně 97,3 %.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data