Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neobsazenost kanceláří v Praze stoupla ve 2. čtvrtletí na 13,8 %

Neobsazenost kanceláří v Praze stoupla ve 2. čtvrtletí na 13,8 %

22.7.2010 13:35
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Množství neobsazených kanceláří v Praze vzrostlo v druhém čtvrtletí letošního roku na 13,8 procenta, celkem to je zhruba 373 tisíc volných kancelářských prostor. Vyplývá to z aktuálních údajů o trhu s kancelářskými prostory, které ve čtvrtek zveřejnilo Prague Research Forum (PRF).

Nejvyšší neobsazenost i v tomto čtvrtletí vykazovala Praha 9 (27,1 procenta), Praha 7 (26,8 procenta) a Praha 6 (25 procent). Nejnižší neobsazenost měly Praha 3 (devět procent), Praha 5 (9,1 procenta) a Praha 1 (9,5 procenta).

Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze překročila na konci druhého čtvrtletí 2,7 milionu metrů čtverečních. "V druhém čtvrtletí byla dokončena kancelářská budova Filadelfie v BB Centru v Praze 4. S více než 28 tisíci metry čtverečními se jedná o první přírůstek na pražském trhu v tomto roce. Do konce roku se přitom v metropoli počítá s dostavbou ještě zhruba 24 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří," uvádí zpráva PRF.

Hrubá realizovaná poptávka včetně renegociací (přejednání stávajících nájemních smluv - pozn. red) a podnájmů (prostor nabízených k pronájmu současným nájemcem, který je smluvně vázán k nájmu prostor po delší dobu, než ve skutečnosti potřebuje - pozn. red) dosáhla v uplynulém čtvrtletí objemu 49 tisíc metrů čtverečních, což představuje nepatrně vyšší hodnotu, jaké bylo dosaženo v prvním čtvrtletí. V meziročním srovnání došlo k poklesu o zhruba 12 procent.

Ve druhém čtvrtletí 2010 byl nejvyšší objem realizovaných transakcí zaznamenán v Praze 4 a v Praze 1, kde se uskutečnila více než polovina všech pronájmů. Největší poptávku realizovaly firmy ze sektoru výroby a profesionálních služeb. Celkový podíl renegociací nájemních smluv a podpronájmů na hrubé realizované poptávce se oproti prvnímu čtvrtletí snížil na hodnotu zhruba 40 procent (60 procent v 1. čtvrtletí 2010). Nicméně byl stále více než dvakrát vyšší než ve stejném období předchozího roku.

Mezi nejvýznamnější transakce v druhém čtvrtletí 2010 patřily renegociace společnosti Fujitsu v projektu The Park v Praze 4 (2 540 metrů čtverečních), přejednání nájemních smluv společnosti Shell (21,48 EUR, 1,32%) v projektu Budějovická Alej v Praze 4 (2 163 metrů čtverečních) a společnosti Amcico v budově Millenium (4,62 PLN, -0,22%) Plaza v Praze 1 (2 092 metrů čtverečních). Největší novou transakci uskutečnila společnost Fortuna, která si pronajala 1 839 metrů čtverečních v projektu Prague Marina v Praze 7.

Nejvyšší dosahované nájemné v druhém čtvrtletí roku 2010 v centru města zůstalo na úrovni 20 až 21 eur (507 až 532 korun) za metr čtvereční na měsíc. Ve vnitřním městě v oblasti Pankráce se nájemné pohybovalo kolem 15 až 16 eur (380 až 405 korun) za metr čtvereční na měsíc, zatímco v okolí Anděla a v Karlíně dosahovalo až 17,5 eur (443,5 koruny) za metr čtvereční na měsíc. Ve vnějším městě se nejvyšší dosahované nájemné v tomto čtvrtletí pohybovalo v rozmezí 13 až 14,5 eur (329 až 368 korun) za metr čtvereční na měsíc.

Členy Prague Research Forum jsou společnosti CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle a King Sturge, které sdílejí základní informace o kancelářském trhu v Praze za účelem poskytování co nejúplnějších, nejpřesnějších a nejtransparentnějších dat o jeho vývoji.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data