Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Areva nabízí Česku dva výkonnější reaktory místo tří.

E15: Areva nabízí Česku dva výkonnější reaktory místo tří. "Odpadl by další blok v Dukovanech," říká

29.7.2010 8:43
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Francouzsko-německá společnost Areva, která je jedním ze tří uchazečů o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, nabízí úsporu jednoho reaktoru. Ve svém čtvrtečním vydání to píše deník E15.

Dva reaktory typu EPR, jež by Areva postavila v Temelíně, by fakticky svým výkonem 3300 megawattů vydaly za tři, a odpadla by potřeba stavět další blok v Dukovanech. „Čím větší výkon umístíte na určité místo, tím lépe optimalizujete počet lokalit,“ uvedl v rozhovoru pro E15 středoevropský šéf Arevy Thomas Epron.

Otázkou nyní je, zda zadavatel – společnost ČEZ – tuto nabídku vyhodnotí jako výhodu. Tendr je totiž zatím pouze na dva reaktory v Temelíně, a není tudíž jisté, zda by ČEZ v dohledné době realizoval opci i na výstavbu třetího v Dukovanech – tedy toho, který chce Areva uspořit. Zatím také není jasné, jak by byla posuzována cena reaktorů EPR. Tedy zda dá ČEZ přednost momentálně nejlevnější nabídce za dva bloky
v Temelíně, nebo bude kalkulovat i s budoucí úsporou.

Faktem je, že by silnější reaktory Arevy v Temelíně znamenaly větší zátěž pro přenosovou síť elektřiny. „V případě bloků s větším výkonem by bylo potřeba zvýšit kapacitu přenosové soustavy zdvojením dalších dvou vedení,“ uvedla Pavla Mandátová ze společnosti ČEPS. Konkrétně jde o vedení z temelínského Kočína do Přeštic u Plzně (116 kilometrů) a z Mírovky u Havlíčkova Brodu do Čebína u Boskovic (88,5 kilometru).

Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška přitom již dříve upozorňoval, že právě napojení nových dvou bloků do sítě může být jedním z nejsložitějších problémů. V každém případě bude nutné postavit nové vedení mezi Kočínem a Mírovkou v délce 120 kilometrů. To však může narazit na nesouhlas řady měst a obcí podél této trasy. ČEPS se s nimi bude snažit dohodnout. A podle dostupných předpokladů by bylo možné očekávat podobný odpor i v případě dalšího zdvojování elektrického vedení v případě vyššího výkonu temelínských bloků.

Na druhé straně je ČEPS povinen jakékoli zdroje připojit a s vyšším výkonem temelínských reaktorů se už dnes počítá jako s jednou z variant. Thomas Epron tvrdí, že lokalita v Dukovanech by mohla být podle návrhu Arevy ušetřena pro pozdější využití.

Temelínský tendr je zatím v počáteční fázi, s upřesněním kritérií se počítá letos v říjnu. Cenové nabídky tedy zatím nejsou jasné, orientačně se mluví o ceně 100 miliard korun za jeden reaktor. Podle různých odhadů to může být podstatně méně, ale i více.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data