Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Američané vyšetřují podezřelou transakci s opcemi Potash

WSJ: Američané vyšetřují podezřelou transakci s opcemi Potash

27.8.2010 13:29
Autor: ČTK

(ČTK) - Americká komise pro cenné papíry (SEC) vyšetřuje podezřelou transakci s opčními kontrakty na akcie kanadské společnosti Potash (144,82 USD, -0,47%) Corporation of Saskatchewan. V podezření ze zneužití důvěrných informací jsou dva Španělé, z toho jeden analytik obří španělské banky Santander. Tomu už americké úřady zablokovaly účet, na němž má zhruba 1,1 milionu dolarů (více než 21 milionů Kč). Napsal to dnes ekonomický list The Wall Street Journal.

Oba podezřelí obchodovali přes makléřskou společnost Interactive Brokers. Její zaměstnanci si při rutinním monitoringu klientských transakcí všimli, že dva lidé během několika dnů provedli téměř totožné transakce s opcemi Potash. Byť by to teoreticky mohla být náhoda, podezřelé je to, že o kanadskou firmu pár dnů potom projevil zájem nadnárodní koncern BHP Billiton (1783 GBp, -1,08%). Akcie společnosti Potash tak prudce zpevnily a s nimi i cena opcí.

Zástupci Interactive Brokers na podobnost obou transakcí upozornili příslušné regulační úřady, které začaly zkoumat, jak zpočátku bezvýznamná transakce měla za pár dnů cenu zlata. Burzovní komise záhy zjistila, že jednu transakci provedl Španěl Juan José Fernández García (35), druhou pak Luis Martín Caro Sanchez (36), rovněž občan Španělska. Dalším vyšetřováním se zjistilo, že oba bydlí v jedné madridské čtvrti.

Problém nastal ve chvíli, kdy úřady zjistily, že Juan García pracuje jako analytik banky Santander. Právě tento finanční ústav byl jedním z poradců, kteří britsko-australskému koncernu BHP Billiton pomáhaly sestavit nabídku na převzetí Potashe. Příprava ale měla zůstat utajena.

Vyšetřování podle WSJ zatím neskončilo, zatím se ale zjistilo, že García si transakcemi během pár dnů zajistil zisk asi 576.000 dolarů (více než 11 milionů Kč), Sanchez téměř 497.000 dolarů (asi 9,7 milionu Kč). Oba muži byli zadrženi v úterý, hned ve středu banka Santander Garcíu suspendovala a teď čeká na vyšetření případu a verdikt soudu.

O společnost Potash se vede tvrdá bitva. BHP Billiton předložila nabídku na převzetí kanadského podniku 17. srpna, Potash ale odmítl a nabídnutou cenu označil za hrubě neadekvátní. BHP za pár dnů předložila novou nabídku, ale ani tu Potash neakceptoval. Nabídka BHP se tak změnila v nepřátelskou, což znamená, že BHP už se nebude ptát vedení Potashe, ale bude jednat přímo s akcionáři firmy.

Potash je předním světovým výrobcem hnojiv a BHP za ni nabízí asi 39 miliard dolarů (zhruba 764 miliard Kč). Pokud se podaří firmu převzít, bude to jedna z největším akvizic v této branži.


Váš názor
  •  
    27.8.2010 13:45

    Škoda, že američané nevyšetřovali Křišťálově čistého politika.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data