Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svoboda (ČEZ): Příští rok omezíme investice, pokračující růst cen elektřiny je nejistý. O zmírnění domácího skoku cen usiluje vláda

Svoboda (ČEZ): Příští rok omezíme investice, pokračující růst cen elektřiny je nejistý. O zmírnění domácího skoku cen usiluje vláda

2.9.2010 12:38
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (14:26) Tuzemská energetická společnost ČEZ v příštím roce zřejmě přikročí k zatím neurčenému omezení investic kvůli nejistému výhledu dalšího růstu cen elektřiny, uvedl pro Bloomberg obchodní ředitel energetické skupiny Alan Svoboda. „Někteří experti se přiklánějí k rychlému růstu cen komodit, jiní hovoří o stagnaci a vysoké volatilitě a to zvláště u elektřiny. Tento nedostatek transparentnosti trhu činí velmi obtížnými kalkulace návratnosti našich investic. Naše růstové a investiční ambice budeme přehodnocovat,“ uvedl Svoboda. O konkrétním rozsahu omezení investic hovořit nechce. Již dříve se ale ČEZ vyslovil směrem k soustředění na domácí trh od dalších zahraničních akvizic, stejně tak, jako již dříve naznačil plánovanou redukci CAPEX.

V roce 2009 ČEZ na investice v rámci expanze a modernizací vynaložil 57 miliard korun, nejvíce od roku 2005. Expanze ve střední a východní (zejména jihovýchodní) Evropě mu pomohly posílit tržby a konkurenční pozici vůči RWE či E.ON. V loňském roce ČEZ převzal například producenty elektřiny v Turecku či Rumunsku a těžaře uhlí Mitbrag AG v Německu.

Tlak na energetiky přichází také ze strany vlády v souvislosti skokového zdražení cen elektřiny od příštího roku kvůli "zelené energii". Vládě se nezamlouvá vysoké riziko pětinového zdražení cen elektřiny od příštího roku a chtěla by docílit výrazného zmírnění tohoto nárůstu. Přibližně 22% zdražení cen elektřiny hrozí v případě připojení dostupné kapacity solárních elektráren (která by se mohla přiblížit až výkonu JETE), pokud stát proti rozsahu podpory ekologických „zelených“ zdrojů energie nepřijme dodatečná opatření. Premiér Petr Nečas (ODS) uložil ekonomickým ministrům přijít s návrhem řešení (proti takto skokovému zdražení proudu) do týdne od včerejšího jednání. „Vláda disponuje omezenými možnostmi, které by si chtěla rozšířit v rámci právních mantinelů. Jednat budeme s distributory i výrobci solární energie,“ uvedl premiér Nečas. V úvahu připadají cesty zdražení daně z nemovitostí pro pozemky pod elektrárnami či ekologická daň. Šéf rezortu průmyslu a obchodu Kocourek (ODS) naznačil také limity spojené s kapacitou přenosové soustavy a nežádoucím nadměrným podílem „nestabilní“ solární energie.

U solární elektřiny také E15 upozornil na cestu přes takzvané zelené bonusy. Zatímco pro získání garantovaných cen je podmínkou připojení projektu do distribuční sítě do konce letošního roku, u zelených bonusů je třeba pouze začít s produkcí elektřiny (více v článku ZDE).

Na problematiku solární energie se zaměřil nový Třicetník, který vydala Patria. "Cena elektřiny pro domácnosti příští rok stoupne o 22 procent. Firmám zdraží elektřina o 27 procent příští rok a dalších 34 procent v roce 2012, celkem tedy o 70 procent. V indexu spotřebitelských cen je elektřina zastoupena 3,5 procenty. Primární dopad zdražení elektřiny na inflaci by tedy měl činit 0,77 procentního bodu. Otevřenou otázkou je další zvýšení příspěvku na obnovitelné energie v roce 2012. Inflace ve spotřebitelských cenách by kvůli tomu mohla na začátku příštího roku stoupnout až ke čtyřem procentům," stojí v analýze Patrie, kterou můžete číst ZDE.

Podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslava Němečka bude až na konci září možné zhruba určit, o kolik se v roce 2011 zvýší příspěvek na obnovitelné zdroje, což bude pro koncové ceny elektřiny nejvýznamnější faktor. Situací se už začala zabývat vláda, svou strategii promítne do zákona o obnovitelných zdrojích, který má určit vhodný mix a výnosnost těchto zdrojů. Výkupní ceny byly stanoveny na základě pořizovacích nákladů výrobního zařízení, ty však v případě slunečních elektráren a jejich solárních panelů v posledních letech výrazně poklesly, a to až o 40 %. V ČR tak vzniklo takřka deset tisíc slunečních elektráren o instalovaném výkonu 622 megawatt, další se staví. Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat za více než 12 korun za kilowatthodinu, tedy výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Výraznějším snížením výkupních cen, které jsou garantovány na 15 let, by se ČR vystavila riziku soudních sporů a arbitráží.

Akcie ČEZu na pražské burze před zprávou rostly o bezmála dvě procenta, nyní ČEZ roste o 1,7 % k úrovni 832 Kč/akcie.

(Zdroj: Bloomberg, ČEZ, Patria, čtk, MFD, E15)


Váš názor
 • Tome
  2.9.2010 21:55

  možná mi oči pro pláč fakt zbydou, ale myslela jsem to dobře!!!!!!!
  ZUZKA
 • hm...
  2.9.2010 12:58

  Jo holka...aby ti nezbyly oči pro pláč...vezmi si raději zástěru a hybaj k plotně...
  Tomáš
 • ..a co
  2.9.2010 12:54

  jako???Je to podhodnocená cena akcie, ta by měla být už dnes na tisícovce...Až vám to všem dojde, tak už budou všechny čezové cenné papíry vykoupeny..a rozebrány
  ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů