Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama chce ekonomiku podpořit obnovou železnic, silnic a ranvejí

Obama chce ekonomiku podpořit obnovou železnic, silnic a ranvejí

6.9.2010 15:53
Autor: ČTK

(zpravodaj ČTK) - Americký prezident Barack Obama chce během příštích šesti let za 50 miliard dolarů (cca 960 miliard korun) podpořit americkou ekonomiku obnovou železnic, silnic a letištních ranvejí. O hrubých obrysech jeho plánu, který dnes prezident představí v Milwaukee ve státě Wisconsin, informoval Bílý dům. Půjde o první z několika kroků na podporu ekonomiky, jež chce Obama tento týden oznámit. Vládnoucí demokraty před listopadovými volbami do Kongresu stále více znepokojuje slabý růst ekonomiky a vysoká nezaměstnanost.

Obama se proto bude snažit přesvědčit americké voliče, že jeho recepty na podporu ekonomiky jsou lepší než kroky navrhované opozičními republikány. Ti nicméně tvrdí, že Obamův rozsáhlý stimulus pro hospodářství ve výši 787 miliard dolarů obsažený v zákonu na obnovu ekonomiky nepřinesl slibovaná pracovní místa. Zároveň požadují, aby prezident nezvyšoval daně a navrhl rozpočtové úspory. Bílý dům jejich kritiku odmítá s tím, že balíček zabránil ještě větším problémům ekonomiky a že republikánské postupy jsou tím, co hospodářství do potíží dostalo.

V dnešním představení záměru na obnovu dopravní infrastruktury se tak Obama ke svému balíčku přihlásí. "Tento plán bude stavět na investicích, které jsme již provedli díky zákonu na obnovu ekonomiky, vytvoří místa pro americké pracovníky, který podpoří naši ekonomiku nyní a zvýší růst a produktivitu naší země v budoucnosti," uvedl dnes Bílý dům.

Během příštích šesti let by se tak podle něj mělo ve Spojených státech obnovit téměř 250.000 kilometrů silnic, postavit a obnovit 6500 kilometrů železnic a zrekonstruovat asi 250 kilometrů ranvejí. Investice by také měly směřovat do řídících systémů pro leteckou dopravu, což by například mělo omezit zpožďování letů. Bílý dům chce s Kongresem pracovat na tom, aby dopravní investice získaly dlouhodobý rámec. Mimo jiné také chce vytvořit zvláštní Infrastrukturní banku, která by je pomáhala hradit.

Při obnově dopravní infrastruktury se Obama chce zaměřit především na dálnice, které často potřebují opravy a rozšíření. Na opravu také čeká hodně mostů. V případě železnic Bílý dům podotýká, že mnoho z nich je v katastrofálním stavu. Podobně je na tom místy i veřejná doprava, vláda ji proto chce zlepšit a rozšířit. V letectví například chce nahradit současné řízení provozu pomocí pozemních radarů nahradit přesnějším satelitním systémem.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech, která je hlavním důvodem zvýšené pozornosti věnované Bílým domem ekonomice, v srpnu vzrostla na 9,6 procenta z červencových 9,5 procenta. Bílý dům původně předpokládal, že nezaměstnanost díky balíčku na podporu ekonomiky nepřekročí osm procent.


Váš názor
  • Tak tohle
    6.9.2010 16:06

    odkoukal z volebního programu Miloše Zemana.
    Míša
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data