Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefónica O2: Valná hromada změnila akcie z doručitele na registrované kvůli veřejným zakázkám, práva akcionářů se nemění

Telefónica O2: Valná hromada změnila akcie z doručitele na registrované kvůli veřejným zakázkám, práva akcionářů se nemění

10.9.2010 15:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Tuzemský telekomunikační operátor Telefónica O2 CR dnes pořádal mimořádnou valnou hromadu akcionářů. Na jejím programu byl jeden stěžejní bod a to projednání změny formy akcií společnosti na akcie na jméno (registrované) z akcií na doručitele. Změna je vyvolána novelou zákona o veřejných zakázkách, která vstupuje v platnost v polovině září a která by při ponechání akcií Tel O2 na doručitele společnost vyloučila z účasti v nich. Valná hromada akcionářů, která podle sdělení telekomunikační společnosti zastupovala 87 procent hlasovacích práv, tuto změnu odsouhlasila. Běžné akcie Telefóniky O2 s nominální hodnotou 100 se tak z akcií na doručitele mění na akcie registrované. Všechna práva akcionářů zůstávají beze změny.

Novela zákona o veřejných zakázkách, která má začít platit 15. září, vyřazuje při zachování současného stavu ze všech veřejných tendrů řadu velkých společností, mezi nimi například ČEZ, Komerční banku, Českou spořitelnu i Telefóniku O2, s akciemi na majitele. Do novely schválené těsně před květnovými volbami se jako pozměňovací návrh dostalo ustanovení, podle něhož se veřejných soutěží mohou účastnit jen takové firmy, které mají akcie na jméno. Snaha zákonodárců o větší transparentnost tendrů tím z účasti v soutěžích automaticky vyloučila ty společnosti, které mají druhou povolenou formu akcií - akcie na majitele.

Také akciové společnosti s akciemi na majitele by se ale do budoucna opět mohly ucházet o veřejné zakázky. Sněmovna v úterý totiž v prvním čtení podpořila novelu zákona, která to má znovu umožnit. Její autorky, kterými jsou poslankyně za Věci veřejné Karolína Peake a Kristýna Kočí, navrhovaly schválit novelu ve zrychleném projednávání, což zablokovali opoziční sociální demokraté s komunisty. Vetovali také návrh zkrátit lhůty potřebné k projednání ve sněmovních výborech na dva týdny.

Telefónica O2 potvrdila, že akcie firmy zůstanou dematerializované a jejich hodnoty shodné. Akcie zůstanou volně převoditelné a obchodovatelné na regulovaném trhu. Všichni akcionáři si po změně tedy zachovají tatáž hlasovací práva, který jim náležela před navrhovanou změnou na valnou hromadu 10. září. Stejně tak změna formy akcií nepostihne práva na výplatu dividendy ani jakákoli další práva akcionáře.

Změna formy akcií ale změní budoucí podobu svolávaní valné hromady. Obchodní zákoník u akcií na doručitele předpokládá, že společnost jejich držitele nezná a tudíž k jejich oslovení využívá zákonem stanovené veřejné informační zdroje. Po změně na akcie na jméno bude muset Telefónica O2 zasílat každému akcionáři jmenovitě přímou pozvánku na valnou hromadu.

Valná hromada Tel O2 dále schválila novelizaci stanov společnosti, která spočívala zejména v úpravách spojených se změnou formy akcií a dále v rozšíření předmětu podnikání společnosti.

Akcionáři rovněž odsouhlasili uzavření smlouvy o vkladu časti podniku do 100% vlastněné dceřiné společnosti. Smlouva má být uzavřena mezi společností Telefónikou O2 jako vkladatelem a nově zakládanou společností s pracovním názvem Informační linky. Předmětem smlouvy je vklad organizační jednotky Informační a asistenční služby a katalog firem do základního kapitálu nově zakládané společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university