Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefónica O2: Valná hromada změnila akcie z doručitele na registrované kvůli veřejným zakázkám, práva akcionářů se nemění

Telefónica O2: Valná hromada změnila akcie z doručitele na registrované kvůli veřejným zakázkám, práva akcionářů se nemění

10.9.2010 15:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Tuzemský telekomunikační operátor Telefónica O2 CR dnes pořádal mimořádnou valnou hromadu akcionářů. Na jejím programu byl jeden stěžejní bod a to projednání změny formy akcií společnosti na akcie na jméno (registrované) z akcií na doručitele. Změna je vyvolána novelou zákona o veřejných zakázkách, která vstupuje v platnost v polovině září a která by při ponechání akcií Tel O2 na doručitele společnost vyloučila z účasti v nich. Valná hromada akcionářů, která podle sdělení telekomunikační společnosti zastupovala 87 procent hlasovacích práv, tuto změnu odsouhlasila. Běžné akcie Telefóniky O2 s nominální hodnotou 100 se tak z akcií na doručitele mění na akcie registrované. Všechna práva akcionářů zůstávají beze změny.

Novela zákona o veřejných zakázkách, která má začít platit 15. září, vyřazuje při zachování současného stavu ze všech veřejných tendrů řadu velkých společností, mezi nimi například ČEZ, Komerční banku, Českou spořitelnu i Telefóniku O2, s akciemi na majitele. Do novely schválené těsně před květnovými volbami se jako pozměňovací návrh dostalo ustanovení, podle něhož se veřejných soutěží mohou účastnit jen takové firmy, které mají akcie na jméno. Snaha zákonodárců o větší transparentnost tendrů tím z účasti v soutěžích automaticky vyloučila ty společnosti, které mají druhou povolenou formu akcií - akcie na majitele.

Také akciové společnosti s akciemi na majitele by se ale do budoucna opět mohly ucházet o veřejné zakázky. Sněmovna v úterý totiž v prvním čtení podpořila novelu zákona, která to má znovu umožnit. Její autorky, kterými jsou poslankyně za Věci veřejné Karolína Peake a Kristýna Kočí, navrhovaly schválit novelu ve zrychleném projednávání, což zablokovali opoziční sociální demokraté s komunisty. Vetovali také návrh zkrátit lhůty potřebné k projednání ve sněmovních výborech na dva týdny.

Telefónica O2 potvrdila, že akcie firmy zůstanou dematerializované a jejich hodnoty shodné. Akcie zůstanou volně převoditelné a obchodovatelné na regulovaném trhu. Všichni akcionáři si po změně tedy zachovají tatáž hlasovací práva, který jim náležela před navrhovanou změnou na valnou hromadu 10. září. Stejně tak změna formy akcií nepostihne práva na výplatu dividendy ani jakákoli další práva akcionáře.

Změna formy akcií ale změní budoucí podobu svolávaní valné hromady. Obchodní zákoník u akcií na doručitele předpokládá, že společnost jejich držitele nezná a tudíž k jejich oslovení využívá zákonem stanovené veřejné informační zdroje. Po změně na akcie na jméno bude muset Telefónica O2 zasílat každému akcionáři jmenovitě přímou pozvánku na valnou hromadu.

Valná hromada Tel O2 dále schválila novelizaci stanov společnosti, která spočívala zejména v úpravách spojených se změnou formy akcií a dále v rozšíření předmětu podnikání společnosti.

Akcionáři rovněž odsouhlasili uzavření smlouvy o vkladu časti podniku do 100% vlastněné dceřiné společnosti. Smlouva má být uzavřena mezi společností Telefónikou O2 jako vkladatelem a nově zakládanou společností s pracovním názvem Informační linky. Předmětem smlouvy je vklad organizační jednotky Informační a asistenční služby a katalog firem do základního kapitálu nově zakládané společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)