Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telefónica O2: Valná hromada změnila akcie z doručitele na registrované kvůli veřejným zakázkám, práva akcionářů se nemění

Telefónica O2: Valná hromada změnila akcie z doručitele na registrované kvůli veřejným zakázkám, práva akcionářů se nemění

10.09.2010 15:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Tuzemský telekomunikační operátor Telefónica O2 CR dnes pořádal mimořádnou valnou hromadu akcionářů. Na jejím programu byl jeden stěžejní bod a to projednání změny formy akcií společnosti na akcie na jméno (registrované) z akcií na doručitele. Změna je vyvolána novelou zákona o veřejných zakázkách, která vstupuje v platnost v polovině září a která by při ponechání akcií Tel O2 na doručitele společnost vyloučila z účasti v nich. Valná hromada akcionářů, která podle sdělení telekomunikační společnosti zastupovala 87 procent hlasovacích práv, tuto změnu odsouhlasila. Běžné akcie Telefóniky O2 s nominální hodnotou 100 se tak z akcií na doručitele mění na akcie registrované. Všechna práva akcionářů zůstávají beze změny.

Novela zákona o veřejných zakázkách, která má začít platit 15. září, vyřazuje při zachování současného stavu ze všech veřejných tendrů řadu velkých společností, mezi nimi například ČEZ, Komerční banku, Českou spořitelnu i Telefóniku O2, s akciemi na majitele. Do novely schválené těsně před květnovými volbami se jako pozměňovací návrh dostalo ustanovení, podle něhož se veřejných soutěží mohou účastnit jen takové firmy, které mají akcie na jméno. Snaha zákonodárců o větší transparentnost tendrů tím z účasti v soutěžích automaticky vyloučila ty společnosti, které mají druhou povolenou formu akcií - akcie na majitele.

Také akciové společnosti s akciemi na majitele by se ale do budoucna opět mohly ucházet o veřejné zakázky. Sněmovna v úterý totiž v prvním čtení podpořila novelu zákona, která to má znovu umožnit. Její autorky, kterými jsou poslankyně za Věci veřejné Karolína Peake a Kristýna Kočí, navrhovaly schválit novelu ve zrychleném projednávání, což zablokovali opoziční sociální demokraté s komunisty. Vetovali také návrh zkrátit lhůty potřebné k projednání ve sněmovních výborech na dva týdny.

Telefónica O2 potvrdila, že akcie firmy zůstanou dematerializované a jejich hodnoty shodné. Akcie zůstanou volně převoditelné a obchodovatelné na regulovaném trhu. Všichni akcionáři si po změně tedy zachovají tatáž hlasovací práva, který jim náležela před navrhovanou změnou na valnou hromadu 10. září. Stejně tak změna formy akcií nepostihne práva na výplatu dividendy ani jakákoli další práva akcionáře.

Změna formy akcií ale změní budoucí podobu svolávaní valné hromady. Obchodní zákoník u akcií na doručitele předpokládá, že společnost jejich držitele nezná a tudíž k jejich oslovení využívá zákonem stanovené veřejné informační zdroje. Po změně na akcie na jméno bude muset Telefónica O2 zasílat každému akcionáři jmenovitě přímou pozvánku na valnou hromadu.

Valná hromada Tel O2 dále schválila novelizaci stanov společnosti, která spočívala zejména v úpravách spojených se změnou formy akcií a dále v rozšíření předmětu podnikání společnosti.

Akcionáři rovněž odsouhlasili uzavření smlouvy o vkladu časti podniku do 100% vlastněné dceřiné společnosti. Smlouva má být uzavřena mezi společností Telefónikou O2 jako vkladatelem a nově zakládanou společností s pracovním názvem Informační linky. Předmětem smlouvy je vklad organizační jednotky Informační a asistenční služby a katalog firem do základního kapitálu nově zakládané společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data